«نجم» تدوین نقشه جامع مساجد

با توجه به تلاش یک ساله فعالان و پژوهشگران حوزه مسجد نقشه جامع و راهبردی با عنوان «نجم» با نگاه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و اسناد بالادستی تدوین شد

photo_2021-08-20_04-52-07.jpg
2021-08-20 10:00:00

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی ارفع رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان های خراسان در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی این مرکز نام‌گذاری روز جهانی مسجد را امری شایسته در جهت دفاع و حمایت از قبله اول مسلمین دانسته و افزود: مسجدالاقصی نقطه مشترک وحدت جهان اسلام است و انشالله به زودی با همت ملت مقاوم و ستم دیده فلسطین و حمایت همه‌جانبه مسلمانان از چنگال رژیم اشغالگرصهیونیست آزاد خواهد شد.
وی در خصوص رویکرد این مرکز نسبت به نقش و جایگاه مسجد گفت: باید دو نگاه و رویکرد تربیتی و نهادی نسبت به مسجد تقویت شود. بر اساس مضامین دینی و بیانات امامین انقلاب، مسجد در رویکرد تربیتی، پایگاه و کانون اصلی تربیت است و باید مرکز تربیت اعتقادی، عبادی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامعه باشد و در رویکرد نهادی، مسجد، بستر و نهاد محوری ارائه‌ی خدمات مختلف فرهنگی و اجتماعی و اداره‌ی جامعه‌ی اسلامی است.
حجت الاسلام والمسلمین مهدوی ارفع مهم ترین دستاورد این مجموعه را تدوین نقشه جامع مساجد عنوان کرد و گفت: با توجه به تلاش یک ساله فعالان و پژوهشگران حوزه مسجد نقشه جامع و راهبردی با عنوان «نجم» با نگاه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و اسناد بالادستی تدوین شده است. در این نقشه سه راهبرد کلان؛ مسجد مطلوب، جامعه‌ی آرمانی و تحقق تمدن نوین اسلامی ترسیم شده است.
وی افزود: تمام فعالیت‌های این مرکز در راهبرد کلان مسجد مطلوب ذیل ده راهبرد عملیاتی انجام می گیرد و بر همین اساس قرارگاه فرهنگی اجتماعی همسنگرهای مسجدی، قرارگاه مواسات و همدلی، قرارگاه آموزشی و پژوهشی مسجدنا راه اندازی شده است.
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد جوان سازی را به عنوان یکی از مهمترین راهبردهای عملیاتی این مرکز عنوان کرد و گفت: طبق مصوبه‌ای که در سال گذشته به تمامی مساجد ابلاغ شد، ائمه جماعات موظف هستند حداقل پنجاه درصد از اعضای هیئت امنا را از جوانان فعال فرهنگی و انقلابی هر منطقه انتخاب کنند و فرمانده پایگاه بسیج برادران و خواهران نیز عضو هیئت امنا شناخته می شود.
وی همچنین افزود: با توجه به حضور جوانان در هیئت امنا مساجد کارهای بزرگی را می‌توان در جامعه انجام داد که اجرای طرح مسجد سنگر سلامت، اجرای طرح نذر هشتم، راه اندازی مراکز نیکوکاری، راه اندازی کانون های معین شورای حل اختلاف، راه اندازی پایگاه‌های ازدواج آسان، ثمره همین حضور جوانان در مساجد است.

    بیان دیدگاه

    نظرات