آغاز دهه غبار روبی مساجد(دهه پایانی ماه شعبان)


مساجد به شکل شایسته غبارروبی شود و خدمت به مسجد، کاری مردمی و هنگامی شمرده شود.

حضرت امام خمینی (قدس سره الشریف)

دهه تکرم 2.jpg
2022-03-27

دعای خیر پیامبر @

در زمان پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله بانویی حبشی و سیاه پوست به نام امّ مَحْجَنْ، همواره غبار و خار و خاشاک را از مسجد جمع کرده و خارج می ساخت. بعدها، هنگامی که حضرت رسول اکرم از مرگ این خدمت گزار مسجد آگاه شدند، با لحنی اعتراض آمیز فرمودند: «چرا به من اطلاع نداده اید؟» سپس آن حضرت با یاران خویش کنار قبر آن زن حضور یافتند و برای او نماز خواندند و دعا کردند. پیامبر با این کار به مسلمانان آموختند که خدمت گزاران مسجد را بزرگ شمرده و احترام کنند. حال که در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان، ماه میهمانی خداوند هستیم، چه زیباست در غبارروبی و نظافت خانه خدا همّت نماییم، باشد که ما نیز مشمول دعای خیر گل سرسبد عالم هستی، پیامبر مکرّم اسلام قرار گیریم.

اجر و پاداش بی کران

با توجه به آیات و روایات، قداست خانه خدا در هرجا و به هر صورت که باشد، به قدری است که پاکیزه نگه داشتن و غبارروبی و نظافت آنْ یک تکلیف اخلاقی و شرعی برای همه ایجاد می کند. کسی که به پاکیزه ساختن خانه خدا مبادرت می ورزد، نزد صاحب خانه، پروردگاری که به پاکیزگی امر نموده و نظافت را دوست دارد، اجر و پاداشی خاص دارد. در برخی از احادیث، بر ضرورت و اهمیت پاکیزه ساختن مساجد تأکید شده که می توان با مطرح ساختن آن ها، بسیجی عمومی از مؤمنان را برای مشارکت و بهره گیری از این پاداش بی پایان الهی انتظار داشت. در روایتی از حضرت رسول صلی الله علیه و آله آمده است: «کسی که مسجدی را جاروب کند، خداوند برای او پاداش آزاد ساختن بنده ای را منظور می کند» که خود بیانگر ارزش و اهمیت غبارروبی مساجد، و اجر و پاداش بی کران کسی است که به این کارِ خداپسندانه همت می گمارد.

گلستانی معطّر

استشمام بوی خوش لذت بخش و روح افزاست و هر عنصر خوش بو، حکایت از زیبایی، لطافت و پاکیزگی داشته و طبع انسان را به سوی خود جذب می کند. مسجد به عنوان کانون عبادت و تقوا، باید علاوه بر جذّابیت معنوی، از جذّابیت ظاهری نیز برخوردار باشد؛ بنابراین مساجد که پایگاه های زمینی توحید و متعلق به خداوند عالم آرا و خالق هستی هستند، باید از سیمایی در خور صاحب خانه برخوردار گردند. عطرآگین و خوش بو کردن مساجدْ در کنار غبارروبی آن ها، یکی از آیین های شایسته تکریم مساجد در فرهنگ دینی و اخلاقی ماست.

  بیان دیدگاه

  لطفا حروف را وارد کنید همان طور که در تصویر بالا نشان داده شده است.
  سامانه به حروف کوچک و بزرگ حساس نمی باشد.
  برنامه تلویزیونی مسجدنشان

  برنامه تلویزیونی مسجدنشان

  برنامه تلویزیونی مسجدنشان

  پنجشنبه ساعت 18 شبکه استانی خراسان رضوی

  قسمت‌پنجم: در‌سنگر‌خدمت
  مستند فعالیت‌های مسجد شهید‌دارائی

  نویسنده و کارگردان
  حمیدرضامعشوقی

  بیشتر
  همایش بزرگ «سلام فرمانده»

  همایش بزرگ «سلام فرمانده»

  همایش بزرگ «سلام فرمانده» 
  تجمع دهه‌نودی‌ها با اجرای گروهی سرود
  زمان: دوشنبه 26 اردیبهشت 1401 ؛ ساعت 17 
  مکان:مشهد عرصه میدان شهدا
  حضور نوجوانان دهه‌نودی پسر و دختر مسجدی مورد امتنان است.  
   

  بیشتر
  مراسم بزرگداشت شهدای حرم

  مراسم بزرگداشت شهدای حرم

  مراسم بزرگداشت شهدای حرم(شهیدان حجج اسلام اصلانی ودارایی)

  سخنران: حجت الاسلام والمسلمین پناهیان

  قرائت میثاق نامه توسط جانبازحادثه

  حجت الاسلام والمسلمین محسن پاکدامن

  زمان:یکشنبه 25اردیبهشت1401 - ساعت 17 الی 19

  آدرس:حرم مطهررضوی، مسجدجامع گوهرشاد

  بیشتر