شبستان به مناسبت روز دانش‌آموز گزارش می‌دهد

مسجدی که به همت دانش‌آموزان، برقرار شده است

مسجد «صادق‌آل‌محمد‌(‌ص‌)» با تشکیل هیئت دانش‌آموزی، واسپاری مسئولیت اجرای برنامه‌ها به نوجوانان، بسیج کردن دانش‌آموزان در مقابله با کرونا و تهیه و توزیع کمک‌های مومنانه و حمایت از بچه‌های کار، پاتوقی برقرار برای این نسل آینده‌ساز شده است.

1000.JPG
2022-11-09 11:07:48

به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، مسجد «صادق آل محمد‌‌‌(‌ص‌)» واقع در جنت آباد جنوبی، بلوار  لاله شرقی یکی از مساجد فعال در منطقه شمال غرب استان تهران است، رویکرد این مسجد دانش آموز محوری است و در همین راستا با ارایه برنامه‌های مختلف در رشته های تربیتی،علمی و معرفتی توانسته مسجد را پاتوق فرهنگی دانش آموزان کند، به طوری که قریب 200 نوجوان به صورت ثابت در فعالیت‌های این مسجد شرکت می‌‌‌کنند.

حجت‌الاسلام «حسن مزدجو»، در گفت و گو با خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان با اشاره به رویکرد‌‌‌ها و برنامه‌های مسجد صادق آل محمد‌‌‌(‌ص‌)، اظهار کرد: یکی از برنامه‌ های مسجد در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری اهتمام به موضوع «مسجد برقرار» است، در همین زمینه تلاش کرده‌‌‌ایم با همکاری هیئت امنا و خادمان مسجد سه نوبت نماز جماعت در مسجد برگزار کنیم و در مسجد از ابتدای صبح تا حدود ساعت 22 به روی مردم بویژه نوجوانان برای انجام فعالیت‌های فرهنگی باز است.

امام جماعت مسجد صادق آل محمد‌‌(‌‌ص‌‌) با اشاره به اینکه برنامه‌های مسجد با رویکرد دانش آموزی اجرا می‌شود، بیان کرد: کانون «سائلین ثامن الحجج#» مسجد از کانون های فرهنگی هنری فعال در منطقه شمال غرب تهران است، که سابقه خوبی در برگزاری برنامه‌‌های دانش آموزی دارد و توانسته ارتباط موثری با مدارس پیرامونی برقرار نماید. در همین راستا 25 مربی با تجربه و فعال در این کانون در رشته‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند.

وی به فعالیت هیئت دانش آموزی در مسجد اشاره کرد و گفت: امام جماعت و مدیر کانون فرهنگی هنری، آموزش ها در حوز های مختلف را در قالب هیئت به مخاطبان نوجوان و جوان ارائه و  گعده‌ ‌های دوستانه با موضوع اهل بیت# برگزار می‌‌‌ کنند.

واسپاری مسئولیت به دانش آموزان

امام جماعت مسجد صادق آل محمد‌‌(‌ص‌) یکی از علت‌‌‌های ارتباط نوجوانان با هیئت هفتگی دانش‌آموزی در مسجد را واگذاری مسئولیت به آنها دانست و گفت: تمامی کار‌‌هایی که در هیئت مسجد انجام می‌شود، بر عهده نوجوانان است که از جمله می‌‌توان به آذین‌بندی فضا، چای دم کردن، تنظیم سیستم صوتی،برنامه ریزی مراسم، پذیرایی و اطعام اشاره کرد و این موضوع زمینه‌‌ ساز حضور نوجوانان طی یک یا دو ساعت قبل از شروع برنامه هیئت هفتگی در مسجد می‌‌شود.

حجت الاسلام مزدجو طرح مباحث علمی برای نوجوانان و جوانان توسط مربیان را بخش دیگری از فعالیت‌های این مسجد برشمرد و تصریح کرد: جلسات علمی و کمک آموزشی هفته ای دو بار در مسجد برگزار می‌شود، تا در فضای هیئت مباحث تربیتی و علمی دانش آموزان پیگیری شود.

جلسات مشاوره

امام جماعت مسجد صادق آل محمد‌‌‌‌‌(‌ص‌) تاکید کرد: سعی کرده‌‌ایم که مباحث اعتقادی،فرهنگی و سیاسی را با بهره‌گیری از کتب شهید مطهری برای مخاطبان نوجوان ارایه دهیم و در کنار طرح مباحث موضوع پرسش و پاسخ را هم دنبال می کنیم. همچنین، جلسات مشاوره خانواده با حضور کارشناسان و اساتید برجسته در این حوزه هم برای آنها برگزار می‌شود.

 

کمک به محرومان با همت نوجوانان

وی با اشاره به ارایه خدمات اجتماعی توسط مرکز نیکوکاری مسجد صادق آل محمد‌‌‌(‌‌ص‌‌)، تصریح کرد: پس از اعلام شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مساجد، اتاق فکر در این مسجد تشکیل شد و بر اساس دستورالعمل‌ و سفارش‌‌‌های مراکز بهداشتی کار ضدعفونی محله به خصوص مکان های پرتردد و معابر شلوغ، خیابان‌ها، فروشگاه‌ها و مجتمع‌‌های مسکونی و پارک‌‌ها را دستور کار قرار دادیم سعی کردیم که در مسجد برای مردم ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده تهیه کنیم که اغلب این اقدامات نیز توسط نوجوانان انجام می‌‌شد.

امام جماعت مسجد صادق آل محمد‌‌‌(‌ص‌) ادامه داد: تهیه و توزیع سبد‌‌های معیشتی برای خانواده‌های محروم و خرید منزل افراد سال‌خورده نیز در ایام کرونا توسط بچه های مسجد انجام شد. گروه جهادی مسجد صادق آل محمد‌‌(‌‌ص‌) نیز با کمک خیرین اقدام به تهیه تعدادی دستگاه تصفیه آب و اهدای آنها به تعدای از بیمارستان‌ها کرد.

وی اجرای طرح «نذر سلامت»، را از دیگر برنامه‌های مسجد دانست و اضافه کرد: ذبح گوسفند و توزیع گوشت قربانی میان نیازمندان، توزیع لوازم التحریر میان دانش آموزان، توزیع لباس میان کودکان کار از دیگر برنامه‌‌های این کانون است که تهیه و بسته بندی و توزیع نوشت افزار و لوازم التحریر نیز به همت نوجوانان در مسجد انجام می‌‌‌شود.

حجت الاسلام مزدجو اظهار کرد: در سال‌های اخیر مسجد صادق آل محمد‌‌(‌ص‌) همزمان با اربعین حسینی هزینه سفر نیازمندان آرزومند این سفر را تامین کرده است؛ اما در  سال گذشته با اعمال محدودیت‌‌های کرونایی، در قالب طرحی برای 500 کودک کار کفش ایرانی خریداری و با شروع فصل زمستان و سرما برای 300 کودک کار و نیازمند کاپشن تهیه و اهدا کردیم.

امام جماعت مسجد صادق آل محمد‌‌‌(‌ص‌) مهد کودک را دیگر بخش فعال این مسجد معرفی و خاطرنشان کرد: این مهد کودک هنگام نماز جماعت پذیرای کودکان است و قرآن، نقاشی و فعالیت های هنری را به آنها آموزش می دهد.

 

  بیان دیدگاه
  امام‌جماعتی که 400 خانوار را صاحب شغل و درآمد کرده‌است

  امام‌جماعتی که 400 خانوار را صاحب شغل و درآمد کرده‌است

  ساخت مسجد چهارده‌معصوم(ع) با کمک جهادی اصفهانی‌ها، ایجاد 400 فرصت شغلی با کشت زعفران، حمایت معیشتی از محرومان، ایجاد فصل وحدت و همدلی میان شیعه و اهل‌سنت از اقداماتی است که حجت‌الاسلام رحمتی، امام‌محله بخش مشهدریزه موفق به انجام آنها شده است.

  بیشتر
  مساجد را به‌طور نرم‌افزاری از ما گرفتند!/ مسجد پایگاه جهاد تبیین است

  مساجد را به‌طور نرم‌افزاری از ما گرفتند!/ مسجد پایگاه جهاد تبیین است

  رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمّار با اشاره به نقش بی‌بدیل مسجد در عرصه جهاد تبیین، گفت: مساجد را از ما گرفتند نه به صورت سخت‌افزاری بلکه به صورت نرم‌افزاری آنها را تصرف کردند؛ همان‌گونه که آدم را از بهشت راندند.

  بیشتر
  تربیت مسجد‌محور، مانع جدی در بروز ناهنجاری‌های اجتماعی است

  تربیت مسجد‌محور، مانع جدی در بروز ناهنجاری‌های اجتماعی است

  حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌ابوالقاسم با بیان‌اینکه مساجد می‌توانند نقش محوری در ارتقای فرهنگ کشور ایفا کنند، گفت: تربیت و فعالیت‌های فرهنگی مسجدمحور، مانع جدی برای بروز ناهنجاری‌ها و افتادن در مسیرهای انحرافی است.

  بیشتر