گزارش شبستان از کانون فرهنگی‌هنری «ولایت عشق»؛

خدمات یک کانون مسجدی در حوزه کتابخوانی/جذب بچه‌های مسجد با هسته‌های ترویج کتاب

کانون فرهنگی‌هنری «ولایت عشق» با برگزاری مسابقات متعدد کتابخوانی، برگزاری سیر مطالعات آثار شهیدمطهری، تشکیل هسته‌های ترویج کتاب و برگزاری دوره‌های پاسخ به شبهات دینی، توانسته سرانه مطالعه را در بچه‌های مسجد ارتقا دهد.

1.JPG
2022-11-15 11:20:13

به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون‌های مساجد خبرگزاری شبستان، کانون فرهنگی هنری «ولایت عشق» در جوار مسجد سیدالشهداء # واقع در شهرستان ماهدشتِ استان البرز، از کانون های مسجدی فعال در محورهای کتاب‌خوانی، مهدویت، فرهنگی و مذهبی است. به مناسبت فرا رسیدن سی‌امین هفته کتاب جمهوری اسلامی (21 تا 27 آبان) مروری داریم بر فعالیت‌های این کانون مسجدی در حوزه کتاب و کتابخوانی.

حجت الاسلام «محمود دهقاندار»، در گفت و گو با خبرنگار گروه مسجد و کانون‌های مساجد‌ خبرگزاری شبستان با اشاره به رویکردها و برنامه های کانون «ولایت عشق» در حوزه کتابخوانی، اظهار کرد: یکی از برنامه های کانون برگزاری مسابقات کتابخوانی ویژه اعضای کانون است. مسابقه از زندگینامه شهید ابراهیم هادی و کتاب «نیمه پنهان»، زندگینامه شهدای هشت سال دفاع مقدس و مدافع حرم و کتاب «شیوه های دعوت به نماز» در این راستا برگزار و با استقبال نوجوانان و جوانان شده است.

برپایی سیر مطالعاتی با محور آثار شهید مطهری

مدیر کانون فرهنگی هنری «ولایت عشق» از برپایی سلسله جلسات سیر مطالعاتی شهید مطهری خبر داد و بیان کرد: این جلسات روزهای جمعه هر هفته بعد از قرائت دعای ندبه با هدف معرفی آثار و کتب شهید مطهری و نیز کتب مقام معظم رهبری به جوانان برپا می شود.

تشکیل هسته های ترویج کتاب

وی به برپایی نمایشگاه کتاب در مناسبت های مختلف به همت کانون ولایت عشق در مسجد سیدالشهدا# اشاره کرد و گفت: تشکیل هسته های ترویج کتاب هم از ابتکارات این کانون در حوزه کتابخوانی است؛ در این هسته ها نوجوانان و جوانان به مطالعه هدفمند و اثرگذار  دعوت می شوند.

مدیر کانون فرهنگی هنری ولایت عشق مسجد سیدالشهدا# در ادامه گفت: یکی از رویکردهای کانون فرهنگی هنری ولایت عشق انجام کارهای تشکیلاتی برای دانش آموزان است، به همین جهت با راه اندازی واحد خواهران و برادران به دنبال توانمندسازی دختران و پسران در زمینه های اجتماعی، فرهنگی و معنوی  هستیم.

وی ادامه داد: اجرای برنامه های قرآنی، مذهبی و هنری در رشته های مختلف از دیگر برنامه های این کانون است. همچنین سعی کردیم با فرهنگسازی و رشد توانمندی های زیرساختی کودکان در مهد کودک مسجد، معارف دینی و الهی را در آنها فراهم کنیم.

پوشش حمایتی از 411 خانواده محروم

مدیر کانون فرهنگی هنری ولایت عشق مسجد سیدالشهدا# به راه اندازی مرکز خیریه و تحت پوشش قرار دادن 411 خانواده محروم و کم برخوردار توسط آن اشاره کرد و گفت: در مرکز خیریه به افراد مستمند خدمات پزشکی و بهداشتی و درمانی و معیشتی رایگان ارایه می شود. همچنین به دانش آموزان محروم مدارس هم در چندین مرحله کمک رسانی صورت گرفته و بسته های لوزام التحریر میان آنها توزیع شده است. همچنین، برای 15 نفر جویای کار، اشتغال ایجاد کردیم و صندوق قرض الحسنه کانون نیز با عضویت 300 نفر، به نیازمندان وام های قرض الحسنه اعطا می کند.

حجت الاسلام دهقاندار با اشاره به اجرای طرح ملی «سه شنبه های تکریم»، گفت: شناسایی و تکریم خانواده شهدا، چهره های ماندگار، نخبگان فعال در حوزه های فرهنگی، هنری، دینی و علمی محله در قالب این طرح انجام می شود. همچنین، بواسطه این طرح استعدادهای متعهد و توانمند در محله شناسایی و به عنوان سرمایه اجتماعی معرفی و تقویت شوند.

ویژه برنامه آبروی محله

وی به برگزاری ویژه برنامه  «آبروی محله» به منظور تکریم از خانواده های شهدا از سوی کانون فرهنگی هنری «ولایت عشق» اشاره و ابراز کرد: با توجه به اقدامات گسترده دشمنان مبنی بر راه اندازی فرقه های ضاله به ویژه در استان البرز  که باعث شیوع  انحرافات زیادی از جمله انکار مهدویت شده است، سعی کردیم، فعالیت های گسترده ای جهت مقابله با فرقه های انحرافی انجام دهیم و با همکاری بنیاد مهدی موعود$ برای خواهران و برادران دوره های آموزشی برگزار کردیم که خوشبختانه، این دوره ها در شرایط کرونایی نیز با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

مدیر کانون فرهنگی هنری ولایت عشق برگزاری جلسات سخنرانی، احکام، سبک زندگی و مربی‌گری، دوره آموزش کمک های اولیه، دوره های اردویی، قصه های قرآنی، آموزش سرود و تئاتر و فعالیت های هنری را بخش دیگری از برنامه های این کانون فعال مسجدی برشمرد.

 

مشاهده 2.JPG
2.JPG
مشاهده 3.JPG
3.JPG
مشاهده 4.JPG
4.JPG
مشاهده 5.JPG
5.JPG
مشاهده 6.JPG
6.JPG
  بیان دیدگاه
  امام‌جماعتی که 400 خانوار را صاحب شغل و درآمد کرده‌است

  امام‌جماعتی که 400 خانوار را صاحب شغل و درآمد کرده‌است

  ساخت مسجد چهارده‌معصوم(ع) با کمک جهادی اصفهانی‌ها، ایجاد 400 فرصت شغلی با کشت زعفران، حمایت معیشتی از محرومان، ایجاد فصل وحدت و همدلی میان شیعه و اهل‌سنت از اقداماتی است که حجت‌الاسلام رحمتی، امام‌محله بخش مشهدریزه موفق به انجام آنها شده است.

  بیشتر
  مساجد را به‌طور نرم‌افزاری از ما گرفتند!/ مسجد پایگاه جهاد تبیین است

  مساجد را به‌طور نرم‌افزاری از ما گرفتند!/ مسجد پایگاه جهاد تبیین است

  رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمّار با اشاره به نقش بی‌بدیل مسجد در عرصه جهاد تبیین، گفت: مساجد را از ما گرفتند نه به صورت سخت‌افزاری بلکه به صورت نرم‌افزاری آنها را تصرف کردند؛ همان‌گونه که آدم را از بهشت راندند.

  بیشتر
  تربیت مسجد‌محور، مانع جدی در بروز ناهنجاری‌های اجتماعی است

  تربیت مسجد‌محور، مانع جدی در بروز ناهنجاری‌های اجتماعی است

  حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌ابوالقاسم با بیان‌اینکه مساجد می‌توانند نقش محوری در ارتقای فرهنگ کشور ایفا کنند، گفت: تربیت و فعالیت‌های فرهنگی مسجدمحور، مانع جدی برای بروز ناهنجاری‌ها و افتادن در مسیرهای انحرافی است.

  بیشتر