امام جمعه مشهد، حضرت آیت‌ الله علم‌الهدی:

پیام مکتب حضرت زهرا سلام الله علیها، پیش‌قدم شدن در دفاع از ولایت است

سخنرانی تشییع.jpg
2022-12-28 13:10:48

به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در مراسم عزای ظهر شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها که با حضور پرشور تشییع‌کنندگان پیکرهای مطهر 10 شهید گمنام دفاع مقدس در رواق امام خمینی رضوان‌الله‌علیه حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کردند: به همه شما برادران و خواهرانی که مسیری را همراه با شهدا شدید و در عزای مادر سادات در حرم مطهر رضوی اقامه عزا کردید، سلام و درود می‌فرستم؛ زیرا اقامه عزا در این بارگاه منور از یک جهت حائز اهمیت ویژه‌ای است و آن، تقدیم مراتب اخلاص و اندوه به ساحت قدسی علی بن موسی‌الرضا علیه السلام است که بر فرش صاحب این خانه، ذات اقدس پروردگار آن را خریداری می‌کند.

ایشان افزودند: بااین‌حال، به‌موازات عشق و ارادتی که از ناحیه همه شما عزیزان نسبت به وجود اقدس زهرای اطهر سلام الله علیها صورت می‌گیرد، نزد پروردگار به‌مراتب مطلوب‌تر و محبوب‌تر است اگر با معرفت و شناخت نسبت به سیره دختر پیامبر صلوات الله علیه همراه شود و آحاد دلدادگان حضرت زهرا سلام الله علیها بدانند که مجاهدت‌های سیاسی آنان نه منحصر در یک مبارزه برای دستیابی به حکومت بلکه تلاشی برای حفظ اسلام و ارکان اساسی دین خدا بود.

حضرت زهرا سلام الله علیها ضامن بقای اسلام شد

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی در تشریح تفاوت شیوه مبارزه حضرت علی علیه السلام و زهرای اطهرسلام الله علیها خاطرنشان کردند: عبدالله ابن عمر از نبی مکرم اسلام صلوات الله علیه نقل کرده است که ایشان از انحراف دین خدا پس از وفاتشان خبر داده و فرموده بودند که حکومت نخستین زمینه انحراف و نماز آخرین رشته آن است و بر همین اساس، می‌توان نشانه‌های آشکاری در تاریخ یافت که مبارزات حضرت زهرا سلام الله علیها برای جلوگیری از انحراف رهبری زمینه‌ای را ایجاد کند که نماز و سایر ارکان دین محفوظ بماند.

ایشان ادامه دادند: بااین‌حال، حقیقت این است که در دفاع از اصل دین، رهبر امت یک وظیفه و رهروان او وظیفه دیگری دارند؛ همان‌طور که در جریان ماجرای کوچه هم علی بن ابی‌طالب علیه السلام می‌توانست دست به قبضه شمشیر ببرد و با ذوالفقارش نه‌فقط متجاوزان به حریم خانه‌اش بلکه کل شهر را برهم بریزد اما حاضر شد تا همسرش را تازیانه بزنند و با کمندی خودش را کت و بال ببندند اما در تاریخ این‌طور ثبت نشود که اسلام در مقام یک الگو برای قدرت و حاکمیت در شرایط بحرانی همچون سایر نظریه‌های حاکمیتی دست به شمشیر می‌برد و بهره‌ای از جهاد فرهنگی ندارد.

در دفاع از حجاب، منتظر دستور رهبری نباشید

امام جمعه مشهد تصریح کردند: این یک الگو برای همه دوران‌هاست تا مسلمانان بدانند که در برابر توطئه‌های دشمن نباید پشت سر رهبر امت پنهان شوند. به‌طور مثال، امروزه دشمن به دنبال القای این دروغ است که حجاب در ایران، یک اجبار حکومتی است و مردم گرایش و علاقه‌ای به آن ندارند و در برابر این هجمه فرهنگی هم بسیاری از مردم چنین تلقی می‌کنند که اگر حرکتی لازم بود، رهبری خودشان واکنش نشان می‌دادند. نخیر این‌طور نیست، باید در مقام مقابله با ناهنجاری که اصل دین را نشانه گرفته است باید مثل زهرای اطهر سلام الله علیها به میدان آمد؛ همان‌طور که در زمان حمله به خانه، وقتی علی علیه‌السلام در خانه بود، او نخستین کسی بود که خود را به پشت در رساند.

ایشان تأکید کردند: این یک دروغ بزرگ است که حجاب را یک اجبار حاکمیتی بدانیم. بی‌حجابی یک ناهنجاری اجتماعی است و دشمن تلاش دارد تا پس از نهادینه کردن حجاب اجباری، در گام بعد بر القای بی‌حجابی به‌عنوان یک اصل دموکراتیک و آزادی‌خواهانه متمرکز شوند. باید به این نکته دقت داشت. نگویید که رهبری خودشان به میدان بیایند. اساساً نباید اجازه داد که کار به‌قدری بحرانی شود که اقدام مستقیم رهبری انقلاب ضرورت پیدا کند و در این عرصه، مسئولیت بر عهده همه کسانی است که خود را دلداده نظام و مکتب مجاهدت فاطمی می‌دانند.

آیت‌الله علم‌الهدی گفتند: نه‌فقط ماجرای کوچه بلکه سالیان دراز از عمر بابرکت حضرت زهرا سلام الله علیها صرف مقاومت در خط جهاد با تفکرات انحرافی شد. این موضوع خصوصاً در بازه 75 روز پس از وفات رسول گرامی اسلام صلوات الله علیه که به شهادت زهرای اطهرسلام الله علیها ختم شد، بیش از همیشه شد؛ تا جایی که گفته‌شده «مُعَصَّبَةَ الرَّأْسِ نَاحِلَةَ الْجِسْمِ مُنَهَّدَةَ الرُّکنِ بَاکِیَةَ الْعَیْنِ مُحْتَرِقَةَ الْقَلْبِ» یعنی حضرت زهرا سلام الله علیها بعد از فوت پدر بزرگوارش دائماً سر خود را می‌بست، جسمش ناتوان بود، قوّت خود را از دست داده بود، چشمانش گریان و قلبى سوخته داشت اما باید توجه داشت که این نشانه‌های اندوه‌بار نه‌فقط برای از دست رفتن سایه پرمهر پدر بلکه برای آن بود که زهرای اطهر سلام الله علیها به چشم خود می‌دید که نهضت پدر بزرگوارش در مسیر انحراف قرار داد و به‌موازات این مشکلات شدید، هرگز سنگر تبیین حق و مقابله با تضییع کنندگان حق ولایت را خالی نکرد.

منبع:Alamolhoda.com

 

    بیان دیدگاه