در همایش گرامیداشت علمداران بصیرت مطرح شد؛

تکلیف در شرایط کنونی جهاد و دفاع از ولی امر و نظام جمهوری اسلامی است

چهارشنبه چهاردهم دی‌ماه، همایش گرامیداشت علمداران بصیرت، با حضور و سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سید هاشم الحیدری از رهبران مقاومت اسلامی عراق برگزار شد.

Untitled-1.jpg
2023-01-06 13:56:04

در این مراسم که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی ارفع، رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، تنی چند از مسؤولین حوزه علمیه خراسان و جمع کثیری از ائمه جماعات، طلاب و فضلا برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و نام علمداران خستگی‌ناپذیر جبهه بصیرت و مقاومت، مرحوم علامه مصباح یزدی و سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، بر ضرورت لبیک همگانی به فرمان جهاد تبیین رهبری تأکید شد.

حجت‌الاسلام سید هاشم الحیدری با اشاره به سابقه تاریخی تقابل جبهه حق و باطل گفت: در کل تاریخ متدینین و شیعیان اهل شعائر، فراوان و افراد انقلابی که بصورت شهادت‌طلبانه در این جبهه حضور داشته باشند بسیار اندک بوده است. یکی از نعمت‌های بزرگ در زمان حاضر این است که جبهه حق بسیار وسیع است.

ایشان در ادامه افزود: انقلابی بودن غیر از تدین است و حضور در جبهه غیر از انجام شعائر؛ انقلابی بودن یعنی حضور‌ با حکمت اما بدون حساب و کتاب در جبهه حق.

وی در مورد سید‌حسن‌نصرالله بیان کرد: بنده غیر از آیت‌الله خامنه‌ای در وجود ایشان ندیدم. همیشه ایشان در سخنان خود از لفظ سماحه السید القائد (حضرت آقا) در مورد رهبری استفاده می‌کنند و شخصیتی هستند که کاملا در وجود ایشان فانی شده است.

حجت الاسلام سید‌ هاشم الحیدری ادامه داد: برخی افراد در طول سال فقط ایام خاصی انقلابی می‌شوند؛ البته این هم ستودنی است اما از نظر بنده انقلابی بودن یعنی در هر حالت دغدغه و هدف انسان، یاری اسلام باشد. حضرت زینب هدف اولش دفاع از ولایت بود و بعد مسئله برادری و به تعبیر حضرت آقا اگر زینب نبود کربلا هم نبود و این حقیقت بالاتر از تدین بلکه حضور در جبهه حق می باشد.

مجاهد جبهه مقاومت عراق گفت: بر خلاف تصور اکثریت راه نجات عدم حضور در جبهه باطل نیست بلکه حضور در جبهه حق است. ما سه لعن داریم: لعنت بر کسانی که ظلم کردند، افرادی که شرکت کردند و اشخاصی که سکوت کردند؛ زیرا سکوت در جبهه جنگ و امتحانات الهی سقوط است و این موضوع به تعبیر حضرت آقا همان جهاد تبیین می باشد.

وی در ادامه افزود: دو نکته قابل تامل وجود دارد. نکته اول خطاب به علماء که مسئله حضور در جبهه است و نکته دوم این حضور باید آشکار باشد. امروز دفاع از ولایت فقیه باید آشکار باشد، در طول تاریخ همواره در نقطه مقابل دشمنان خد‌ا، رهبر جبهه حق قرار گرفته است و دفاع از این حریم اوجب واجبات است.

ایشان ادامه داد: در فرازی از زیارت عاشورا می خوانیم«إِنِّی سِلْمٌ لِمَنْ سَالَمَکُمْ وَ حَرْبٌ لِمَنْ حَارَبَکُمْ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَةِ»که مصداق تولی و تبری داشتن در همیشه تاریخ تا قیامت برای مومنان است. اگرچه در سال 61 هجری نیستیم اما این مطلب تکلیف را از ما سلب نخواهد کرد و نکته مهم حرکت در مسیر جبهه حق است.

وی تصریح کرد: در بحث انقلابی‌گری حضور در جبهه باید آشکار باشد حتی در زمان تقیه. البته‌ در شرایط کنونی تقیه نداریم و هنوز برای بسیاری از افراد نعمت جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت به درستی تعریف نشده است.

ایشان با اشاره به اینکه در زمان کنونی با یک جنگ نرم رسانه‌ای تمام عیار روبرو هستیم افزود: هدف اصلی دشمنان ولایت‌‌فقیه است که البته در برخی نقاط دنیا نیز به اهدافشان دست یافته‌اند.

مجاهد جبهه مقاومت عراق گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی از مدت‌ها قبل جهاد تبیین را به عنوان یک فریضه قطعی فوری مطرح نمودند؛ اما سوال اساسی آن است که آیا این موضوع تحقق یافت و اتاق‌های عملیات در این زمینه تاسیس شد؟ به نظرم یکی از عوامل حوادث اخیر عدم التزام و تبعیت از حکم جهاد تبیین حضرت اقا بود؛ زیرا بالاتر از فریضه قطعی فوری نداریم.

حجت الاسلام سید هاشم الحیدری بیان کرد: به تعبیر سید حسن نصرالله مسئله تبعیت از رهبری  و انجام تکلیف و دستورات آقا «الاحتمال منجز» است یعنی عمل به منویات؛ در حالیکه حضرت آقا در این قضیه آشکارا به سخن ‍پرداختند.

ایشان در بیان شخصیت حاج قاسم نیز گفت: وی شخصیتی با بصیرت، مخلص، شجاع و مطیع اوامر ولی‌فقیه زمان خود بود و به عنوان فرمانده هیچ‌گاه در اتاق عملیات نبود بلکه همواره در خط مقدم به سر می برد و به تعبیر سید حسن نصرالله سرباز ولایت بود. اگر بخواهیم در جبهه فرهنگی شخصیتی همچون حاج قاسم باشیم باید به روش ایشان در صحنه حضور یافته و در کمال شجاعت، مطیع اوامر رهبری باشیم.

وی افزود: اکنون تمام مستکبران دنیا در مقابل ولایت‌فقیه با یکدیگر متحد شده‌اند؛ لذا در این شرایط سکوت جایز نیست.میدان سلیمانی‌های فرهنگی، اعتقادی، زبانی و تبیینی است. هر فردی در فضای مجازی باید به روش خودش به جهاد تبیین پرداخته و علما یک اتاق عملیات فرهنگی تشکیل داده و در این جبهه حضور یابند.

مجاهد جبهه مقاومت عراق بیان کرد: نکته دوم نقد است اما نه آشکارا. تکلیف در شرایط کنونی جهاد و دفاع از ولی‌امر و نظام جمهوری اسلامی است نه نقد. به تعبیر حاج قاسم دفاع از جمهوری اسلامی، دفاع از حرم است.

ایشان تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان اولین حکومت دینی شیعه، بعد از حکومت 6 ماهه امام حسن علیه السلام، به دست امام خمینی ^ و‌ به برکت خون پاک شهدا بدست آمد و به عنوان یک الگو فرصتی برای تشیع است و قطعا از جهت معنویت و اقتصاد با نظام‌های اسلامی گذشته قابل قیاس نیست.

وی در پایان از علامه مصباح یزدی با تعبیر شهید ولایت حوزوی یاد کرد و گفت: در زمان ما فرصت بزرگ اسلام و تشیع حضور در میدان است.

در  پایان این همایش از خانواده‌های معظم شهیدان «میرزا محمود تقی‌پور»، «رسول دوست‌محمدی»،  «حسین زینال‌زاده» و «دانیال حسین‌زاده» از شهدای مقاومت و امنیت تجلیل به عمل آمد.

مشاهده 1.jpg
1.jpg
مشاهده 2.jpg
2.jpg
مشاهده 3.jpg
3.jpg
مشاهده 4.jpg
4.jpg
مشاهده 5.jpg
5.jpg
مشاهده 6.jpg
6.jpg
مشاهده 7.jpg
7.jpg
مشاهده 8.jpg
8.jpg
    بیان دیدگاه