«جنه» در مالی، بزرگ‌ترین مسجد خشتی جهان

مسجد جامع جنه مالی در آفریقا، بزرگ ترین مسجد خشتی جهان به شمار می رود که به دلیل سبک معماری آن، مسلمانان باید هر ساله این مسجد را با خاک رس بازسازی کنند تا مسجد پایدار باقی بماند.

111.JPG
2023-01-08 13:01:14

خبرگزاری شبستان، جهان اسلام: مسجد جنه، بزرگ ترین مسجد ساخته شده از خشت و گل در جهان و نماد جمهوری مالی در غرب آفریقا است.

این مسجد حدود یک هزار سال پیش ساخته شد و در سال 1988 میلادی در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو به ثبت رسید.

این مسجد در منطقه «جنه» و در منطقه ای دورافتاده در مالی قرار دارد و مهم ترین بنای تأسیس شده در دوران پادشاهی باستان مالی است و این مسجد در میان همه مسلمانان قاره سیاه جایگاه مهمی دارد.

جنه، یکی از قدیمی ترین شهرهای واقع در جنوب صحرای آفریقاست. جنیه در جزیره دلتا رودخانه نیجر قرار دارد و گذرگاه تجاری برای نقل و انتقال کالا بوده است.

طی سالهای گذشته جنه به مرکز علوم اسلامی تبدیل شده است و از برجسته ترین مساجد آن، مسجد جنه است که در سال 1907 میلادی در میدان بازار ساخته شده است و بسیاری از مهندسان، معماری این مسجد را بزرگ ترین دستاورد معماری منطقه ساحلی سودان می دانند.

این مسجد در سال 1907 میلادی پس از اشغال مالی توسط فرانسه در قرن هجدهم بازسازی شد و این مسجد دارای 99 ستون مشتکل از نام های خداوند است 114 روزنه دارد که برگرفته از تعداد سوره های قرآن کریم  است که به این روزنه ها «لدیس» می گویند و در اکثر ماه های سال که شاهد خشکسالی است برای تهویه مسجد استفاده می شود.

این مسجد دارای سه مناره است که در زبان محلی به آن «سانتافان» می گویند. از ویژگی های منحصر بفرد این مسجد آن است که بزرگ ترین ساختمان خشتی جهان به شمار می رود. دیوارهای مسجد از خاک رس ساخته شده و به طور کامل این مسجد از مخلوطی از خاک رس ، کاه و کود ساخته شده است.

سبک معماری مسجد طوری است که مسلمانان باید هر ساله این مسجد را با خاک رس بازسازی کنند تا مسجد پایدار باقی بماند. بر همین اساس، هر ساله مسلمانان منطقه دور هم جمع می شوند و با کمک یکدیگر این مسجد را بازسازی می کنند.

    بیان دیدگاه