امام جمعه مشهد، حضرت آیت الله علم الهدی:

توهین به مقام ولایت، نشانه ناکامی دشمن است

Untitled-1.jpg
2023-01-14 20:06:14

به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در خطبه عبادی نماز جمعه23دی ماه که با حضور پرشور مردم مشهد در رواق امام خمینی^ حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن سالروز ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها اظهار کرد: کلام ما در خطبه اول در موضوع تقوای عملی است اما امروز به مناسبت فرارسیدن سالروز ولادت باسعادت حضرت صدیقه اطهر سلام الله علیها، کل سخن در خطبه اول به تبیین ابعاد شخصیتی آن حضرت پرداخته خواهد شد.

ایشان افزود: در مقام بیان ویژگی‌های حضرت زهرا سلام الله علیها متأسفانه شاهد افراط و تفریط هستیم. به‌عنوان تفریط، برخی عظمت جایگاه ایشان را به خاطر نسبت‌هایشان می‌دانند و به‌طور مثال، فاطمه اطهر سلام الله علیها را در دختر پیامبر@ یا همسر علی # یا مادر حسنین علیهم‌السلام منحصر می‌کنند و از سوی دیگر در مقام افراط، بعضی افراد با بی‌توجهی به اهمیت نسبت‌های زهرای مرضیه سلام الله علیها، دختر پیامبر@ بودن یا همسر علی# یا مادر حسنین علیهم‌السلام بودن را صفاتی بی‌اهمیت دانسته و کرامت وجودی حضرت صدیقه اطهر سلام الله علیها را به خاطر جایگاه وجودی خود در مراتب عبادی و فضیلتی‌اش می‌شمارند.

امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: واقعیت این است که نه افراط در این باره درست و نه تفریط بلکه در حقیقت حضرت زهرا سلام الله‌علیها دختر نبوت پیامبر@، همسر ولایت علی# و مادر امامت امام حسن و امام حسین# بود. ایشان فرزندانی همچون حسنین# داشت که همه عظمت آن‌ها از عظمت وجودی زهرا سلام الله‌علیها نشئت گرفته بود. ایشان همسری همچون علی بن ابی‌طالب# داشت که در حتی یک لحظه در طول مسیر امامت و ولایتش او را تنها نگذاشت و در نهایت پدری همچون رسول گرامی اسلام@ داشت که تمام ثمره وجودی نبوت و هدایتش را در وجود دخترش زهرا سلام الله‌علیها خلاصه کرده بود.

ایشان ادامه داد: جابر ابن عبدالله انصاری می‌گوید که وقتی امام حسن مجتبی#، خلافت را به معاویه تحویل داد، در کانون ابراز احساسات و هجمه روانی شیعیان قرار داد تا جایی که حتی یک روز، حتی جناب جابر هم به امام مجتبی# خرده گرفت که چرا خلافت را به معاویه واگذار کرده است. با این حال، خود جناب جابر نقل می‌کند که وقتی این را به حسن مجتبی# گفتم، اشک در چشمانش حلقه زد و پرسید که ای جابر، آیا تو هم فریب این صلح‌نامه را خورده‌ای؟ چطور همچون منی می‌توانم با معاویه سازش کنم وقتی مادرم فاطمه است؟ مشابه با این وضعیت، در دوران حضرت سیدالشهدا# هم صورت گرفت و پس از اعلام رسمی قیام، امام حسین# در مقام تبیین برای مسلمانان تأکید می‌کند که من برای خدا، دین رسول خدا@ و دامان پاک مادرم به مصاف حکومت جائر زمان می‌روم.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با اشاره به خصایص مشترک معرفتی میان فاطمه زهرا سلام الله‌علیها و امیرمؤمنان# تصریح کرد: این موضوع در مقام نسبت زهرای اطهر سلام الله‌علیها با همسرش علی ابن ابی‌طالب# نیز صادق است و می‌توان تمام مظاهر معنوی و خصایص معرفتی امیرالمؤمنین# را در وجود فاطمه زهرا سلام الله‌علیها نیز یافت و فراتر از این، حتی سرچشمه خصوصیت زهد و تقوا را در امیرالمؤمنین#، از وجود زهرای اطهر سلام الله‌علیها جستجو کرد زیرا او بود که در خانه شرایطی را ایجاد کرد تا همسرش بتواند به تقوای عملی شهره خاص و عام شود.

ایشان تأکید کرد: پس از فتح خیبر، یهودیان فدک نزد رسول خدا@ آمدند و به ایشان گفتند که قصد مسلمان شدن ندارند اما حاضرند تا حکومت اسلامی را بپذیرند و به حکومت جزیه بدهند. در مقام جزیه هم قرار گذاشتند تا باغستان‌های فدک را به نبی اکرم@ بدهند و اراضی زراعتی را برای خود بردارند. وقتی معاهده منعقد شد، آیه‌ای از طرف خداوند عالم نازل شد و به پیامبر@ امر کرد که هرچه از جنگ‌های نظامی مسلمانان به دست بیاید، متعلق به مسلمانان نیست و در نهایت، سهم خدا و رسول او خواهد شد. بنابراین فدک نه به‌عنوان یک ارث بلکه به‌عنوان یک هدیه به فاطمه زهراسلام الله‌علیها اهدا شد. بعد از این، باز خود یهودیان فدک نزد زهرای مرضیه سلام الله‌علیها آمدند؛ باغ را اجاره کردند و سالانه در مقام اجاره،  هشتاد هزار مثقال طلا را به زهرا سلام الله‌علیها می‌رساندند تا ایشان هم میان فقرا و نیازمندان مدینه توزیع کند. این مصداق زهد امیرالمؤمنین# بود که از هشتاد هزار مثقال طلا حتی یک دینار برای قوت لایموت خانواده خود باقی نمی‌گذاشت و همه آن را میان فقرا توزیع می‌کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری، فاطمه زهرا سلام الله علیها را دختر نبوت پیامبر@ دانست و در انتها گفت: همان‌طور که موسی# در زمان نزول تورات و پیش از آن، چهل روز در میقات معتکف شد، تاریخ نقل می‌کند که نبی مکرم اسلام@ هم چهل روز به میقات رفته بود تا پس از آن، نور وجودی زهرای مرضیه سلام الله‌علیها بر پیامبر اعظم@ نزول پیدا کرد و به این ترتیب، می‌توان زهرای مرضیه سلام الله‌علیها را دختر نبوت پیامبر@ نیز دانست.

آیت‌الله علم‌الهدی در خطبه سیاسی نمازجمعه 23 دی ماه در حرم امام رضا علیه‌السلام، با بیان این‌که خداوند متعال در یک آیه شریفه معیار عداوت و دشمنی دشمنان انقلاب و اسلام را برای ما مشخص کرده است، اظهار کرد: خداوند در آیه 217 سوره بقره می‌فرماید «وَ لا یَزالُونَ یُقاتِلُونَکُمْ حَتَّی یَرُدُّوکُمْ عَنْ دینِکُمْ إِنِ اسْتَطاعُوا وَ مَنْ یَرْتَدِدْ مِنْکُمْ عَنْ دینِهِ فَیَمُتْ وَ هُوَ کافِرٌ ...».

ایشان با اشاره به این‌که در این آیه شریفه مشخص شده دشمن تا کجا با ما دشمن است، ادامه داد: برادران و خواهران، انقلاب مقدس اسلامی ما که از نهضت امام شروع شد، با مبارزه شروع شد، مبارزه با دشمنان خدا، انگیزه کسانی که در این انقلاب پشت سر امام راه افتادند فقط دین خدا بود و دشمن دقیقأ متوجه شد که حمایت مردم از انقلاب و پشتیبانی مردم از حرکت امام به خاطر دینشان است، از آن روز مبارزه ما شروع شد.
امام جمعه مشهد مقدس اضافه کرد: 15 سال کامل مردم مبارزه کردند تا انقلاب به پیروزی رسید، در طی 42 سال هم تا الان انواع شگردها، فتنه‌ها و جنایت‌ها را دشمن نسبت به ما مرتکب شده و همه جا شکست خورده است.
وی با تأکید بر این‌که شکست دشمن یک رمز بیشتر نداشته و آن، دینداری مردم بوده است، خاطرنشان کرد: مردم دینشان را می‌خواهند، پای دینشان ایستاده‌اند ، خون دادند و جوان دادند و به همه مشکلات معیشتی و اقتصادی که دشمن برایشان ایجاد کرده، صبر می‌کنند و ایستادند چون پای دین ایستادند و با دشمن مبارزه می‌کنند.
توهین به مقام ولایت نشانه ناکامی دشمن است
آیت‌الله علم‌الهدی ابراز کرد: این جنگ تا زمانی که ما از دینمان برگردیم، تا شما پای دین ایستادید، ادامه دارد و این‌ها با شما جنگ دارند لذا مسئله لچربازی که این‌ها با یک شلختگی و وحشی‌گری فرهنگی انجام دادند در اهانت به مقام معظم رهبری و ولی فقیه، این از ضعف و ناکامی دشمن در حرکت‌های اخیر بود.
ایشان به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با مداحان اهل بیت اشاره کرد و گفت: طرحی که دیروز رهبری فرمودند همین است، دشمن طرحش جامع بود اما محاسبه‌اش اشتباه بود، حساب کردند که نظام از بین رفته و مردم پای این نظام نمی‌ایستند اما در عین حال با همه هزینه‌های کلانی که متحمل شد، شکست خورد و مفتضح شد.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اضافه کرد: این شکست خورده‌ی مفتضح جز به فحش دادن به چیز دیگری نمی‌تواند متوسل شود، توسل به فحش دادن به رهبری نتیجه شکست او است، وقتی همه هزینه هایش بی‌نتیجه شد،فحش می‌دهد.
دشمنی با مردم به‌خاطر حمایت از ولایت
ایشان اظهار کرد: چرا به رهبری فحش می‌دهند؟ به خاطر این که دشمن می‌داند این خیمه نظام یک عمود بیشتر ندارد و آن عمود، «ولایت و رهبری» است، اگر مردم از اطراف این عموم کنار بروند و این عمود پایین بیاید، این خیمه می‌خوابد و این را دشمن تشخصی داده، با مردم تا زمانی می‌جنگد که این عمود برپاست.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: اگر روزی حاکمیت ولایت که دنباله ولایت پیابر و اهل بیت (علیها سلام) است از این کشور برداشته شد، مردم دیگر بی‌دین می‌شوند و دین ندارند، به گفته قرآن، «دشمن تا جایی می‌جنگند تا شما از دین برگردید»، این یک تحلیل حساب شده هم برای دشمن و هم برای ما هست.
ایشان اضافه کرد: به همان ملاکی که مردم از دین دست برنمی‌دارند، از ولایت نیز دست برنمی دارند چون اگر بنا شد ولایت نباشد، دین حاکم نیست لذا به پیاده نظام دیکته‌ای خودشان می‌گفتند به رهبری فحش دهید و اهانت کنید، به رئیس جمهور و مسئولان اهانت نکنید و فقط به رهبری فحش دهید.
عقب‌نشینی از دین دشمن را پیروز می‌کند
آیت‌الله علم‌الهدی با تأکید بر این‌که اگر عقب‌نشینی کنیم، دشمن پیش می آید، خاطرنشان کرد: مسئله روشن است، این را بدانید در هر کجای دین هرچقدر عقب بنشینیم، به همان مقدار دشمن پیروز شده و بر ما مسلط شده است؛ آنچه ما الان وحشت داریم در عقب نشینی از دین، مسئله عفاف و حجاب است.
ایشان افزود: اگر بنا شد مسئله حجاب به همین شکل ادامه پیدا کند که عده‌ای مزدور اجاره‌ای دشمن که روسری از سر برداشتند، بخواهند کارشان را پیش ببرند و دیگر حجاب در کشور ما از آن هیبت خود بیفتد، پیشرفت دشمن است و عقب‌نشینی از دین است که عقب‌نشینی از دین دشمن را پیروز می‌کند.
برخی سیاسیون سخنان رهبری را به نفع خود مصادره می‌کنند
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با انتقاد از نگاه برخی سیاسیون در حذف دین از سیاست، تصریح کرد: متأسفانه در جامعه عده‌ای نظریات خاص خودشان را دارند که یا در سیاست آنقدر خودشان را سیاست‌مدار می‌دانند که دین را از سیاست کنار می‌زنند و یا از اول گرایشات دینی‌شان ضعیف است که رهبری هر فرمایشی می‌فرمایند، به نفع خودشان مصادره می‌کنند؛ رهبری نفرمودند این‌هایی که کشف حجاب کردند و روسری از سر برداشتند، فرمودند کسانی که در حجاب ضعیف هستند را بی‌دین و ضد انقلاب نگیرید.
ایشان به بیان شگردهای دشمن در دین‌زدایی از جامعه پرداخت و گفت: دشمن دو شگرد دارد، یکی جداسازی مردم از دین و انقلاب است و یک شگردش این است که به مردم بگوید حجاب یک جریان حکومتی و اجباری است، مردم و زن‌ها حجاب نمی‌خواهند؛ اگر بنا شد با یک گناهی که یک خانم بدحجاب انجام می‌دهد و بگوییم «بی‌دین» و از جامعه دینی جدا کنیم یا بگوییم «ضد انقلاب» و از جامعه انقلابی جدا کنیم، در زمین دشمن و به نفع دشمن بازی کردیم، رهبری فرمودند این کار را انجام ندهید اما نگفتند نهی از منکر نکنید، نهی از منکر که واجب است و دستور خداست.
تسامح در مسئله دین مردم را به نظام بی‌تفاوت می‌کند
آیت‌الله علم‌الهدی با بیان این‌که رهبری تأکید دارند مسئله عفاف و حجاب در عِداد سایر مسائل نیست و از همه مهم‌تر است، یادآور شد: در بیان دیگر، فرمودند اگر در مسئله حجاب در این کشور تسامح شود، ایران از همه کشورهای دنیا بدتر خواهد شد؛ فرمودند شما کاری نکنید که بی‌حجابی و بی‌عفتی در کشور جوری رواج پیدا کند که متدینین در برابر نظام بی‌تفاوت شوند و بلایی که در مشروطه به سر کشور آمد، به سر ما بیاید چون دیدند نظام مشروطه به نفع اسلام نیست، مشروطه را رها کردند.
ایشان با تأکید بر این‌که اگر مسئولان نظام در مسئله دین تسامح کنند، متدینین در برابر نظام بی‌تفاوت می‌شوند، اظهار کرد: برای این که در عرصه مقابله با دشمن بایستیم، مقابله کنیم و عقب‌نشینی نکنیم، چند مطالبه و خواسته است که بعضی از دردمندان و دغدغه‌مندان مسئله فرهنگ اسلام و عفاف و حجاب نوشتند، به من دادند و بنده از طرف همه عزیزان و شما عزیزان از مسئولان کشور مطالبه می‌کنم.
بیان چند مطالبه فرهنگی و اجتماعی مردم
امام جمعه مشهد به بیان مطالبات مردمی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی پرداخت و گفت: مطلب اول، این که صداوسیما از عناصر فاسد و آلوده در هنرمندان در رسانه‌های صداوسیما استفاده نکنند و صاحبان رسانه‌های مطبوعاتی از یک مشت سلبریتی بی‌دین و فاسد مرجع‌سازی نکنند.
ایشان افزود: مطلب دوم این است که بخش سینما و هنر وزارت ارشاد و شبکه‌های افسارگسیخته فضای مجازی باید تحت کنترل در بیاید، این که هر خلافی خواستند بگویند، بنویسند و آزادانه عمل کنند، لازمه‌اش عقب‌نشینی در جنگ با دشمن است؛ دیگر این که باید توجه کرد شورای عالی فضای مجازی حق ندارد نسبت به شبکه‌های فراماسونی اینستاگرام و واتس‌آپ روی خوش نشان دهد، حق ندارد پهنای باندی که در اختیار شبکه‌های خارجی قرار می‌دهد را از شبکه‌های داخلی دریغ کند.
آیت‌الله علم‌الهدی بیان کرد: موضوع دیگر، وظیفه شورای عالی فضای مجازی این است که هم در مقابل بی‌دینی‌ها و لامذهبی‌های شبکه‌های خارجی بایستد و هم شبکه‌های بومی داخلی را تهذیب کند که برنامه شبکه خارجی را نخواهند اجرا کنند تا مردم آنان را بپسندند؛ همچنین وزارت ارشاد حق ندارد در جشنواره فجر زیر پای هنرمندان فاسدی که با جریان برانداز صهیونیستی همدردی و هم صحبتی کردند، فرش پهن کنند.
ایشان به دیگر مطلب مطالبه شده مردمی اشاره کرد و گفت: طبق قانون حجاب، وزارت صمت موظف است از تولید پوشاک غیرشرعی و غیر عفیفانه جلوگری کند و جامعه ما را از نظر پوشش حجاب تأمین کند؛ علاوه بر آن، صداوسیما نیز حق ندارد آنتنی که هر دقیقه ده‌ها میلیون تومان هزینه دارد، به این عناصر فاسد و آلوده سخنگوی جریان معاند نظام واگذار کند، این‌ها در عرصه صداوسیما مانور بدهند و شخصیت‌پردازی برای خودشان داشته باشند.
علم و هنر در جامعه دینی ارزشمند است
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خطاب به نمازگزاران تأکید کرد: توجه داشته باشید در مملکت ما هنر ارزش دارد، علم ارزش دارد و مردم ما در همه اصناف و مشاغل ارزشمند هستند اما آنی که ارزشش از همه ارزش‌ها بالاتر است و مردم در راهش جان می‌دهند، ارزش دین است.
ایشان بیان کرد: آن چه مسلم است، مردم ما در رأس همه خواسته‌هایشان «دین‌خواهی» است، در برابر دشمن هم با همه چیز پای دین ایستادند، می‌جنگند و مبارزه می‌کنند تا شما را از دین خدا برگردانند، ما هم در برابر دشمن عقب نمی‌ایستیم و پای دینمان ایستاده‌ایم و اهانت به رهبر دین خودمان را تحمل نمی‌کنیم.
آیت‌الله علم‌الهدی خاطرنشان کرد: مردم‌مان امروز با مشت‌های گره کرده هم به آمریکا، هم اروپا و هم ازناب نامردشان در منطقه اثبات می‌کنند بر این که در پای دین و در پای رهبری دین که ستون خیمه این نظام است، مرد و مردانه ایستادند و همه چیزشان را فدا می‌کنند تا روزی که یک نفس‌کش از این مردم باقی مانده باشد، عمود این خیمه شکسته نخواهد شد.
منبع: Alamolhoda.com
    بیان دیدگاه