حماسۀ همدلی و مناعت؛

همه مساجد، پای کار‌ صرفه‌جویی مصرف گاز

100000.jpg
2023-01-18 14:54:43

استان‌های خراسان درهفته گذشته تحت تاثیر یک سامانه سرد قرار گرفتند ‌و بنا بر اعلام سازمان هواشناسی، این میزان برودت هوا در 15 سال اخیر در این مناطق بی‌سابقه بود، از این رو با توجه به روند افزایش مصرف گاز‌، برخی از این مناطق با افت فشار و قطعی موقت رو به رو شدند.در ادامه اعمال محدویت‌ها به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی، گاز برخی از مشترکان در تعدادی از شهر‌ها قطع شد.
حجت الاسلام احمدنیا معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی این مرکز‌ با اشاره به نقش مساجد در فرهنگ سازی و نهادینه کردن ارزش‌ها در جامعه، گفت: از همان روزهای آغازین، با تشکیل ستاد مدیریت بحران به ریاست حجت الاسلام و المسلمین مهدوی ارفع ریاست‌ محترم مرکز‌ رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان با انجام مجموعه‌ای از اقدامات نسبت به مدیریت اوضاع اهتمام ویژه‌ای صورت گرفت.
ایشان در ادامه افزود: یکی از این اقدامات  بسیج اهالی مسجد و مراجعه به درب تک‌تک ‌منازل‌ مردم محله بود تا در قالب پویش‌هایی همچون یک درجه محبت یا هر‌ خانه فقط یک اتاق گرم، نسبت به صرفه جویی و مصرف بهینه گاز به عنوان یک فریضه تذکراتی داده شود.
حجت الاسلام احمدنیا بیان کرد: در این ایام به دلیل استمرار برودت نسبت به فیزیک و ساختمان مساجد‌ کار ویژه‌هایی فعال شد. به کمک همکاران مرکز رسیدگی به امور مساجد در مشهد‌مقدس و ‌دبیران، در‌ شهرستان‌های سه‌‌استان، با مراجعه حضوری‌ به‌ مساجد( از جمله بیش از 1350مورد بازدید در سطح مشهد‌مقدس) متذکر شد سیستم گرمایشی را حداقل تا بهبود شرایط، خاموش و یا روشن کردن اینگونه وسایل‌، محدود به وقت اقامه نماز شود؛ همچنین به مومنین و نمازگزاران یادآور شود جهت اقامه نماز با لباس گرم به مسجد مشرف شوند. 
معاون فرهنگی و اجتماعی ‌مرکز گفت: از دیگر تدابیر پیش‌بینی شده در ستاد، امکان اسکان گروهی و تجمیعی مشترکان مناطقی بود که به دلیل افت فشار، گاز آنان قطع شده بود. همچنین در این ایام با تجهیز تعدادی از‌ مساجد در مشهد مقدس، از زائرانی که به دلیل ‌مشکلات یخ‌زدگی تجهیزات قطارهای مسافربری دچار اختلال در تردد و سردرگمی شده بودند، پذیرائی و اسکان موقت داده شد.

مشاهده 4444.jpg
4444.jpg
مشاهده 555.jpg
555.jpg
مشاهده 666.jpg
666.jpg
    بیان دیدگاه