مولف دانشنامه اخلاقی شیعه؛

فضای پژوهشی در مساجد ایجاد شود/ آثار فاخر را با پژوهش‌های مسجدی تولید کنیم

حجت‌الاسلام والمسلمین حاتم‌پوری با تاکید بر لزوم ایجاد فضای پژوهشی در مساجد، گفت: پژوهش در حوزه کارکردهای فرهنگی اجتماعی مساجد اهمیت بسیار دارد اما بعضا جدی و پررنگ نیست لذا باید با مدیریت ائمه جماعات با جدیت و رعایت مقتضیات آن، انجام شود.

Capture2.JPG
2023-01-21 13:58:34

حجت الاسلام والمسلمین «محمدرضا حاتم پوری» با بیان اینکه از صدر اسلام که بنیان مسجد توسط پیامبر اعظم@ نهاده شد دو مجموعه کارکرد برای فعالیت های مسجدی مورد توجه بوده است، اظهار کرد: دسته اول این کارکردها، شرعی و آیینی و دسته دوم، فرهنگی اجتماعی هستند.

امام جماعت مسجد امام علی‌بن‌الحسین علیهماالسلام  (واقع در تهران، بلوار ابوذر) و نویسنده دانشنامه اخلاقی شیعه افزود: برخی از فعالیت ها هر دو مجموعه از کارکردها را دارند همچون نماز جماعت که هم شرعی و آیینی و هم اجتماعی فرهنگی است و همین موضوع موجب استقبال و اقبال عمومی از مساجد شده است.

وی اضافه کرد: با توجه به لزوم همراهی و هماهنگی بین متولیان امور مساجد در سطح کشور و استفاده از کارشناسان امر مساجد، باید یک کار پژوهشی دقیق و در عین حال جامع مبتنی بر همه کارکردها در فعالیت های مسجدی انجام شود.

حاتم پوری در ادامه گفت: بحث پژوهش در حوزه کارکردهای فرهنگی اجتماعی مساجد اهمیت بسیار دارد اما بعضا جدی و پررنگ نیست لذا باید با مدیریت ائمه جماعات با جدیت و رعایت مقتضیات آن، انجام شود.

وی تاکید کرد: از همان ابتدای حضور در این مسجد در کنار همه فعالیت های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و سیاسی، فعالیت های پژوهشی را با جدیت دنبال کرده ام تا کارهای فاخر پژوهشی در فضای مسجد انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: برای پیگیری کارهای پژوهشی هسته ها و کارگروه هایی در این مسجد تشکیل دادیم که تالیف 18 جلد دانشنامه «اخلاقی شیعه» و دو جلد کتاب «حکایت عاشقی» در شرح زندگی نامه اهل بیت علیهم‌السلام از نتایج آن بوده است. همچنین در حوزه هایی همچون خانواده، ازدواج و تربیت نیز کتاب هایی توسط اهالی مسجد امام علی بن الحسین # تالیف شده است.

    بیان دیدگاه