امام جمعه مشهد، حضرت آیت الله علم الهدی:

نصرت الهی در گرو دین خواهی مردم است

Untitled-1.jpg
2023-02-04 12:58:29

به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان های خراسان، آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه اول نماز جمعه 14 بهمن ماه با بیان اینکه کلام ما در این خطبه در‌باره تقوای عملی است افزودند: یکی از خصوصیات و شرایط اصلی تقوای عملی وابستگی به ولایت اهل بیت# و به خصوص محبت مولا امیرالمومنین# است. بدون اعتقاد به مقام ولایت، تقوای عملی قابل اجرا و پذیرش نیست.

ایشان ادامه دادند: ‌صرف نظر از اینکه در درگاه خدا، بدون وابستگی به ولایت اهل بیت# و امام علی# عمل پذیرفته نیست و اصلا عمل در قالب تقوا، بدون الهام از مکتب ولایت اهل بیت علیه السلام و معارف و آموزه های دینی مقام ولایت، قابل تحقق و اجرا هم نیست.

امام جمعه مشهد مقدس افزودند: چون عمل وابسته به ایمان است، در اینصورت اگر زیر بنای عمل احساس شد در درگاه خدا ارزشی ندارد اما اگر زیربنای عمل باور بود در درگاه خدا ارزشمند است. عمل حقیقی و واقعی در خط عبودیت و بندگی خدا باورمندی و با زیرساخت باور قابل تحقق و اجرا است.

آیت الله علم الهدی بیان کردند: روایتی که به عنوان روایت متواتر بین محدثین عامه و شیعه متداول است این جمله پیامبر@ است که یا علی، کسی جز  مومن تو را دوست ندارد و جز منافق و کافر به تو بغض نمی ورزد و همچنین رسول خدا@ فرمودند یا علی اگر تو نبودی مومنان بعد از من شناخته نمی شدند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در چند هفته گذشته در خصوص خدا دوستی صحبت کردیم و بحث قابل‌توجهی در موضوع خدا دوستی داشتیم افزوند: آن دندانه‌ وصلی که عشق را از درون جان ما به ذات مقدس حق متصل می کند وابستگی به امام علی# و اهل بیت# است. اینها مظهر خدا هستند.

 آیت الله علم الهدی ادامه دادند: انسان وقتی با هر منشای کسی را دوست دارد، دوستی او به این است که دوست داشتن خود را در یک مظهری کاملاً مجسم نماید. ما دوستی خدا را در زندگی خود چگونه مظهر بدهیم؟ و راه مظهر دادن دوستی حق در زندگانی ما چیست؟

ایشان فرمودند: در خدا دوستی خدا اگر بخواهیم مقرب ترین راپیدا کنیم، او امیرالمومنین# است. پیامبر به امیرالمومنین# فرمود یا علی بیا کنار من بنشین و تو یا الله بگو و من هم با تو یا الله بگویم. پیامبری که از همه به خدا نزدیک تر است هیچ فرشته مقرب و هیچ نبی مرسلی مقامات او را درک نمی کند، با این وضعیت به امام علی# می گوید کنار من بنشین و یا الله بگو و من هم با تو یا الله بگویم . چون اتصال به عشق حق از طریق اتصال و عشق به امیرالمومنین علیه السلام است. این واقعیت را ذات مقدس پروردگار امشب و فردا که ولادت امیرالمومنین علیه السلام است در واقع تبیین و اثبات کرد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با اشاره به جریان ولادت حضرت علی# گفتند: فاطمه بنت اسد وارد مسجد الحرام شد بانوی مکرمه با عظمتی که جزو ممتازترین زنان مکه و قریش است. در حالیکه وجود مقدس مولا علی علیه السلام را حامله بود. آمد طواف دور کعبه انجام دهد اما طواف نیمه ماند و در کنار دیوار کعبه او را درد شدید فرا گرفت به طوری که نمی توانست قدم از قدم بردارد. در این حالت متوسل به پرده کعبه شد و فریاد میزد و از خدا کمک می خواهد. در این موقعیت به کجا پناه ببرد تا فرزند خود را متولد کند

آیت الله علم الهدی افزودند: یکمرتبه صدای انفجار مهیبی، فضای مسجد الحرام را فرا گرفت و در همان نقطه که این خانوم متوسل بود دیوار کعبه شکافته و درون آن نمایان شد.  پناهگاه برای این خانم در این حالت فراهم گردید وارد کعبه شد و دیوار کعبه به هم آمد. مردم ریختند و وضعیت عجیبی ایجاد شد که بر سر این زن چه آمد وانفجار از کجا بود .

ایشان ادامه دادند: مردم ریختند در کعبه را باز کنند و وارد آن جا بشوند اما هرچه زور زدند نتوانستند و با هیچ وسیله ای در کعبه باز نشد تا اینکه شب شد و در هیچ خانه مکه کسی باقی نمانده بود مگر اینکه به مسجدالحرام آمد تا ببیند چه حادثه ای اتفاق افتاده است و این خانم درون کعبه چه می کند. به ابوطالب خبر دادند و او نیز سراسیمه آمد که چه اتفاقی افتاده است و راه علاج بسته است و کسی نمیداند درون کعبه چه اتفاقی افتاده است، سه روز از این ماجرا گذشت مردم در اطراف کعبه متحیر و مبهوت مانده بودند که چه خواهد شد دوباره صدای انفجاری مهیب تر در مسجدالحرام پیچید و مردم کنار رفتند، دیدند همان نقطه دیوار شکافته شد و این خانم در حالی که نوزادی در دست دارد از میان کعبه بیرون آمد.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفتند: ابوطالب جلو دوید بچه را گرفت و نگاه به صورت فرزند عزیزش کرد که چشمانش را بسته بود و باز نمیکرد ، نگران شد که چه اتفاقی افتاده و نکند این فرزند کور مادرزاد باشد. پیامبر@ وارد مسجدالحرام شدند و جلو آمدند و قنداقه این نازدانه را از دست عموی خود ابوطالب گرفتند، تا این نازدانه در آغوش رسول خدا قرار گرفت چشمان خود را به صورت مبارکه پیامبر باز کرد.

 آیت الله علم الهدی ادامه دادند: هنوز 13سال مانده تا پیغمبر مبعوث شود و قرآن نازل شود اما علی# شروع کرد آیات نخست سوره مومنون را قرائت کرد امروز ثابت شد که علی کیست و علی کجاست. مقام قرب علی جایی است که حتی انبیای مرسل نیز به این مقام نرسیدند

ایشان ادامه دادند: وقتی که عیسی خواست متولد شود به مریم خطاب شد این کلیسا جایگاه عبادت است و جایگاه ولادت بچه و زایشگاه نیست اما برای امیرالمومنین و فاطمه بنت اسد دیوار کعبه شکافته می شود و فاطمه بنت اسد را به درون کعبه دعوت میکنند و زایشگاه امیرالمومنین علیه السلام است. چرا که علی در درگاه خدا مقرب ترین است.

 خدایا به عزت مولا امیرالمومنین علیه السلام نعمت ولایت او و اهل بیت را در دنیا و آخرت از ما زوال نفر ما. عیدی ما را به مناسبت ولادت با سعادت امام علی علیه السلام تعجیل فرج فرزند و میوه دل آنحضرت امام زمان$ قرار بده. ارواح مطهر شهدا و روح امام بزرگوار ما را از خیرات عبادتهای ما در این شب و روز های ماه رجب بهره‌مند بگردان. سایه پربرکت رهبر معظم انقلاب بر سر ما مستدام بفرما. همه برکات و خیرات را بر این سرزمین ولایی ما نازل بفرما.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در خطبه سیاسی نماز جمعه که با حضور پرشور مردم مشهد در رواق امام خمینی^ حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن ایام‌الله دهه مبارک فجر و پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: برکات دهه فجر مربوط به ده روز منتج به پیروزی انقلاب نبود، بلکه این برکت در تمام طول تاریخ 44 ساله اخیر شامل حال همه ما بوده و خصوصاً تقارن آن با ایام‎البیض و اعیاد رجبیه بر برکات آن افزوده است.

ایشان با اشاره به سوره مبارکه فجر گفت: خداوند عالم در قرآن کریم می‌فرماید «وَالْفَجْرِ وَلَیَالٍ عَشْرٍ وَالشَّفْعِ وَالْوَتْرِ وَاللَّیْلِ إِذَا یَسْرِ». تفسیر عبارت «وَالْفَجْرِ» برحسب آیات و روایات، مربوط به روز فرج و ظهور مولایمان امام زمان$ است. آیات اول این سوره تصریح بر ایام غیبت و ظهور حجت بالغه الهی دارد و در این فراز، موضوعی که به ما مربوط است، بخشی از این آیه است که فرمود «وَالَّیلِ اِذا یَسر» یعنی قسم به شب زمانی که به صبح مبدل می‌شود و اینجا همان مقامی است که ذات اقدس پروردگار، اشاره به انقلاب اسلامی ما دارد.

شهدا، سفیران اندیشه مهدوی

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: بیش از هزار و 180 سال از غیبت امام زمان$ می‌گذرد و در این زمان، ما در همان شب درازی هستیم که آخرین لحظات آن که ختم به صبح می‌شود. آن روز که اندیشه مهدویت در سرتاسر عالم گسترش یافته و اسلام‎خواهی برپایه نهضت‌های مردمی در کل دنیا برقرار است، آن زمان است که به «وَالَّیلِ اِذا یَسر» اشاره می‌شود. یعنی همان زمان که تمام جریان‌های احساسی و فطری بشر در همه نقاط، متوجه این موضوع است که باید مدیریت جهانی به‌صورت یکتا در اختیار نماینده‌ای از طرف خدا باشد و توسعه این اندیشه، در شعاع خون‌های شهدای ما تحقق یافته است. شما پدرها و مادرها همان کسانی بودید که فرزندان شهیدتان را به جبهه‌ها فرستادید تا این واقعیت را در دنیا پخش کنند و این اندیشه را شکل دهند.

ایشان ادامه داد: سال‌ها قبل، فوکویاما در تحلیل خود از جامعه اسلامی به جهان تشیع اشاره می‌کند و آن را شبیه به پرنده‌ای می‌داند که یک بال سرخ و یک بال سبز دارد؛ بال سرخ منطبق بر مبانی و معارف عاشورا و بال سبز منطبق بر اندیشه مهدوی. این اندیشمند آمریکایی گفته بود که اگر غرب بتواند این دو بال شیعه را بچیند، این اندیشه ساقط خواهد شد اما اگر نتواند، این مکتب بر دنیا حاکم خواهد شد.

انقلاب اسلامی، رسواکننده توطئه نظام سلطه

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: مشکل امروز ما این است که بدنه فعال جامعه را برادران و خواهران جوانی تشکیل می‌دهند که پیروزی انقلاب را ندیده و محضر امام انقلاب را درک نکرده‌اند. شناخت این بخش از جامعه ما بر مبنای تصاویر و روایتی است که از روزهای پیروزی انقلاب وجود دارد و بر همان اساس، تصور عمومی آن است که مردم به رهبری یک فرد، به راه افتادند، یک رژیم را ساقط کردند و رژیم دیگری را سرکار آوردند. در این مقام، این فکر در ذهن جوان ما نفوذ می‌کند که چرا این رژیم باید بهتر از رژیم قبل باشد.

ایشان تأکید کرد: این مسائل به خاطر این است که جوانان ما واقعیت انقلاب را درک نکرده‌اند. جوانان ما نبودند زمانی که شب 21 بهمن، گلوله داغ رژیم طاغوت بر سینه مردم می‌نشست درحالی‌که حتی سلاح سرد در دستان آن‌ها نبود. خداوند متعال در همین سوره ادامه می‌دهد «أَلَمْ تَرَ کَیْفَ فَعَلَ رَبُّکَ بِعَادٍ إِرَمَ ذَاتِ الْعِمَادِ الَّتِی لَمْ یُخْلَقْ مِثْلُهَا فِی الْبِلَادِ وَثَمُودَ الَّذِینَ جَابُوا الصَّخْرَ بِالْوَادِ وَفِرْعَوْنَ ذِی الْأَوْتَادِ الَّذِینَ طَغَوْا فِی الْبِلَادِ فَأَکْثَرُوا فِیهَا الْفَسَادَ فَصَبَّ عَلَیْهِمْ رَبُّکَ سَوْطَ عَذَابٍ».

امام جمعه مشهد گفت: خدا برای ما روایت می‌کند که مگر ندیدید که ذات اقدس پروردگار با قوم عاد و ثمود چه کرد. برادران و خواهران، خدای امروز ما همان خدای زمان عاد و ثمود است. اینجاست که ذات اقدس پروردگار می‌فرماید «إِنَّ رَبَّکَ لَبِالْمِرْصَادِ» تا به ما بگوید که همواره در کمین ظالمان و مستکبران است.

ایشان ابراز کرد: خدایی که فرعون را از اریکه قدرت و پادشاهی به لجن‌زار نیل انداخت، با آمریکا و 40 هزار مستشار او در این کشور هم همان کار را کرد. انقلاب ما در امتداد انقلاب انبیا# است و همان‌طور که در آن زمان، خداوند عالم بر دشمنان حق تاخت و معارضان انبیای الهی را سرکوب کرد، در انقلاب ما هم خداوند عالم نشانه‌های قدرت و عظمت خود را به رخ دنیای استکبار کشید و از آن زمان تاکنون، همه توطئه‌ها و فتنه‌های نظام سلطه را هم به برکت همین انقلاب، نقش بر آب کرده است.

نصرت الهی در گرو دین‎خواهی مردم است

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: برای آقاپسر و دخترخانم جوانی که باسواد شده، رشد سیاسی و اجتماعی پیدا کرده اما نتوانسته آن دوران را درک کند، این ضرورت وجود دارد که تاریخ را تحلیل کنند. در طول تاریخ، از مظالم مغول گرفته تا خون‌خواری‌های امیرتیمور گورکانی و حتی وقایع خون‌بار مشروطه و دوران پهلوی، اتفاقات ناگواری برای مردم مظلوم ما رخ داده اما علت اینکه ذات اقدس پروردگار، عنایات و نصرت خود را به‌طور مشخص در انقلاب ما به میدان آورد، آن خانمی بود که چادر بر سر، کودکش را از محله حوض خرابه به آغوش گرفت و به میدان ده دی آمد تا درنهایت زیر شنی تانک برود، اما اظهار کند که نه برای دنیا و نان و معیشتش بلکه به خاطر دینش به میدان آمده است.

ایشان افزود: همان‌طور که 44 سال، شبانه‎روز دشمن تلاش کرده و حتی از قتل ابا نداشته اما در هر فتنه و توطئه شکست خورده و امروز با ده‎ها مشکل داخلی هم مواجه شده است، بر همین اساس، تا روزی که مردم دین‌خواه باشند و به خاطر ایمان و اسلامشان پای این نظام بایستند، خدا پشتیبان آن‌ها خواهد بود اما زمانی که در اثر فشار دشمن در حمله نظامی یا تحریم اقتصادی، مردم از دین روی‌گردان شدند، خدا دست از نصرت خود برمی‌دارد و همه‌چیز سقوط می‌کند. اگر مظاهر رنگارنگ دنیا دل ما را فریب داد و دست از دین برداشتیم، دشمن بر ما مسلط خواهد شد و اگرچه بر مبنای «اِنَّ رَبَّکَ لَبِالمِرصاد» خدا در کمین ظالمان است اما فقط زمانی نشانه نصرت و فتح الهی در زندگی قابل‌مشاهده خواهد بود که مردم اسلام بخواهند و چشم به رضای الهی داشته باشند.

آیت‌الله علم‌الهدی گفت: اینجاست که دشمن به جنگ نرم و شناختی اقدام می‌کند تا دین‌مداری و وابستگی فکری و قبلی مردم ما به خدا را تغییر دهد و شرایطی را ایجاد کند که مردم ما در برابر زن کشف‎حجاب‎کرده سکوت کنند.

ایشان خطاب به جوانان اظهار کرد: فرزندان عزیز من که دوران انقلاب را ندیده‌اید، بدانید که عزت امروز اسلام و این کشور، مرهون خداباوری نسل گذشته شماست که مسئولیت آن امروز برعهده شما قرار دارد. اینجاست که باید مقاومت و مراقبت کرد که پای شما نلغزد، همکار دشمن نشوید، بایستید و خدا هم به همین میزان حمایت خواهد کرد. این را بدانید که خدا کمک می‌کند؛ همان‌طور که 44 سال از این انقلاب دفاع کرد و کار را به جایی رساند که عزت این نظام از روز نخست بیشتر باشد و به‌موازات آن، ذلت و شکست دشمن هم از روزهای نخست سنگین‌تر باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی در انتها ابراز امیدواری کرد: ما مردمی بودیم که در میان نسل‌های شیعه از هزار و 180 سال قبل تاکنون، چشم باز کردیم و سایه پر برکت ولی‌فقیه و حجت امام زمان$ را بالای سر خود دیدیم و تاکنون شکرگذار این نعمت بودیم و نشانه این شکرگذاری هم شهدای انقلاب، دفاع مقدس، دفاع از حرم، امنیت و سلامت هستند. از خداوند متعال می‌خواهیم که فرج مولایمان را نزدیک بگرداند و این سایه پربرکت را بر سر همه ما مستدام بگرداند.

منبع: Alamolhoda.com

 

    بیان دیدگاه