ورود ائمه‌جماعات به جهاد تبیین، جریان نفوذ را کم‌اثر می‌کند

حجت‌الاسلام نبوی با بیان‌اینکه وظیفه ائمه جماعات تبیین موضوعات و بیان درست وقایع کشور و نشان دادن راه حق از باطل است، گفت: ورود ائمه جماعات در این عرصه تاثیر جریان نفوذ دشمن در افکار عمومی را کاهش می‌دهد.

Capture.JPG
2023-02-08 08:23:48

حجت الاسلام«محمدحسن نبوی» در گفت و گو با خبرنگار گروه مسجد و کانون‌های مساجد خبرگزاری شبستان بر لزوم اهتمام مساجد به جهاد تبیین تاکید  و اظهار کرد: بحث جهاد تبیین و مقابله نظامی با دشمنان موضوعی است که در قرآن کریم به آن تاکید شده و در این زمینه آیات متعددی وجود دارد.

این کارشناس حوزه دین بیان کرد: در آیه 95 سوره نساء خداوند می فرماید:«فَضَّلَ اللَّهُ المُجاهِدینَ بِأَموالِهِم وَأَنفُسِهِم عَلَى القاعِدینَ دَرَجَةً ۚ وَکُلًّا وَعَدَ اللَّهُ الحُسنىٰ  وَ فَضَّلَ اللَّهُ المُجاهِدینَ عَلَى القاعِدینَ أَجرًا عَظیمًا؛ خداوند،مجاهدانی را که با مال و جان خود جهاد نمودند، برتری مهمّی بخشیده؛ و به هر یک از این دو گروه (به نسبت اعمال نیکشان،) خداوند وعده پاداش نیک داده، و مجاهدان را بر قاعدان، با پاداش عظیمی برتری بخشیده است». پیام این آیه قرآنی این است که جهاد در راه خدا از جایگاه با ارزشی برخوردار است و مجاهدین  در بهشت برین از پاداش بی حد و اندازه بهره مند می شوند.

معاون سابق تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه افزود: در عصر انفجار اخبار و اطلاعات دشمنان با دروغ پراکنی، تحریف شبهات اعتقادی، سیاسی، اخلاقی و  اجتماعی به دنبال ایجاد ابهام و تردید در دین و ایمان مردم و جوانان هستند، از این رو ائمه جماعات مساجد باید با الگوبرداری از سیره و روش پیامبر اسلام@ و ائمه اطهار# که برای تبیین حق  و باطل تلاش می کردند، در روشنگری و بصیرت افزایی جوانان اهتمام ویژه ای داشته باشند.

 وی مساجد را یکی از مهم ترین سنگرها در برطرف کردن شک، تردید و شبهات مردم ازگذشته تاکنون دانست و تصریح کرد: طبق آیه 10 سوره مبارکه بلد که خداوند می فرماید: «وَهَدَیْنَاهُ النَّجْدَیْنِ»، خانه های خدا بهترین پایگاه و مرکز برای هدایت و روشنگری مردم هستند.

کارشناس حوزه دین با اشاره به آیه «یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ؛ اى پیامبر! آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده است را کاملاً به مردم برسان»، گفت: خانه های خدا در امدادرسانی به مردم همواره در بحران های مختلف همچون سیل و زلزله وارد عمل شدند، در حال حاضرهم که فضای مجازی فضای غبار آلود و شبهه برانگیز ایجاد کرده است، وظیفه ائمه جماعات تبیین موضوعات و بیان درست وقایع کشور و نشان دادن راه حق از باطل است. ورود ائمه جماعات در این عرصه زمینه ساز کاهش نفوذ دشمن در افکار عمومی می شود.

حجت الاسلام نبوی بر لزوم برپایی کرسی های آزاداندیشی در مساجد تاکید و خاطرنشان کرد: لازم است زمینه طرح مشکلات و دغدغه های جوانان در محورهای مختلف فراهم شود.

    بیان دیدگاه