قدیمی ترین منبر جهان اسلام در مسجد جامع قیروان تونس

مسجد عقبه بن نافع در قیروان تونس از کهن ترین مساجد جهان اسلام در مغرب عربی است. منبر مسجد عقبه بن نافع، قدیمی ترین منبر جهان اسلام است و هنوز در محل اصلی خود قرار دارد.

Capture.JPG
2023-02-19 12:33:01

خبرگزاری شبستان، گروه جهان اسلام: مسجد عقبه بن نافع را عقبه بن نافع در تونس در شهر قیروان بنا کرده است.

این مسجد از کهن ترین مساجد جهان اسلام در مغرب عربی است و 9 هزار و 700 متر مربع مساحت دارد و حدود 126 متر طول و 77 متر عرض دارد.

مسجد عقبه بن نافع یا مسجد جامع قیروان یکی از تأثیرگذارترین و بزرگ ‌ترین یادبودهای اسلامی در شمال آفریقا است و دارای یک نمازخانه با ستون‌های موازی، حیاط دارای سنگ فرش مرمری و یک گلدسته بزرگ مربعی است.

این مسجد دارای صدها ستون مرمری است  و مساحت گسترده ای دارد.

در ابتدا این مسجد کوچک بود، سقف‌ هایش مستقیماً بر ستون‌ ها تکیه داشت و بعد چندین بار بازسازی، گسترش یافت و مورد توجه شاهزادگان، خلفا و علما در مراحل مختلف تاریخ اسلام قرار گرفت و این چنین به یک نقطه عطف تاریخی برجسته و مهم تبدیل شد.

بنای مسجد به قرن نهم میلادی یعنی قرن سوم هجری قمری برمی‌ گردد و دارای گنجینه‌ های ارزشمندی است که مهم‌ترین آن منبر است که شاهکاری فوق ‌العاده است که از چوب ساج تراشیده شده است.

منبر مسجد عقبه بن نافع، قدیمی ترین منبر جهان اسلام است و هنوز در محل اصلی خود قرار دارد.

دیوارهای مسجد ضخیم و بلند بوده است که نمایانگر چهره درخشان معماری قیروانی است که یکی از برجسته ترین شاخه های معماری مراکشی و اندلسی در طول تاریخ بوده است.

مسجد عقبه بن نافع به الگو و نمونه مسلط مساجد مراکش به طور عام و مساجد تونس به طور خاص تبدیل شده است.

این مسجد شش گنبد دارد که شامل گنبد محراب از قدیمی ترین گنبدهایی است که مغرب عربی ساخته شده است. گنبد «باب البهو» که در ورودی درب وسط مسجد بنا شده است که یکی از زیباترین گنبدهای این مسجد است. دو گنبد دیگر که بر بالای نمازخانه در سمت شرق و غرب مسجد بنا شده است. گنبدی که بر بالای سمت غربی ساختمان مسجد بنا شده است و گنبدی دیگر بر روی گلدسته قرار گرفته است.

 

    بیان دیدگاه