میزان فطریه و کفاره روزه رمضان 1402 از سوی مراجع تقلید اعلام شد

در آستانه فرا رسیدن عید سعید فطر، دفاتر مراجع عظام تقلید میزان فطریه و کفاره روزه ماه مبارک رمضان در سال 1402 را اعلام کردند.

Capture.JPG
2023-04-18 13:24:15

به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، مراجع عظام تقلید، نظر خود را درباره مبلغ و مقدار فطریه رمضان 1402 اعلام کردند که بدین شرح است:

* دفتر رهبر معظم انقلاب:

مکلف باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفری یک صاع (تقریباً سه کیلو) گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند این ها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از این ها را هم بدهد کافی است.

ضمنا مبلغ زکات فطره امسال (1402) به قیمت گندم برای هر نفر، «شصت هزار تومان» اعلام شده است.

* دفتر حضرت آیت‌الله سیستانی:

از آنجا که میزان زکات فطره برای هر فرد سه کیلوگرم است، مبلغ آن برای فطریه بدل از آرد شصت (60) هزار تومان و برای فطریه بدل از برنج ایرانی سی صد و شصت (360) هزار تومان و فطریه بدل از برنج غیر ایرانی، صد و پنج (105) هزار تومان تعیین شده است.

* دفتر حضرت آیت الله وحید خراسانی:

فطریه بدل از آرد 60 هزار تومان

فطریه بدل از برنج 200 هزار تومان

کفاره غیرعمد 15 هزار تومان

* دفتر حضرت آیت الله شبیری زنجانی:

شخصی که پرداخت زکات فطره بر او واجب است باید برای خودش و کسانی که نانخور او هستند، هر نفری یک صاع (تقریبا 3 کیلو و 600 گرم) از خوراکی‌های رایج در منطقه خود (مانند گندم، برنج و …) یا مبلغ آن را به عنوان فطریه بپردازد.

با توجه به اینکه قیمت گندم و برنج در شهرهای مختلف، ممکن است اندکی متفاوت باشد، لذا مؤمنین می‌توانند معادل مقادیر مذکور را بر طبق قیمت محل زندگی خود، محاسبه و پرداخت نمایند.

کفاره افطار غیر عمدی برای هر روز، یک مد طعام (حدود 900گرم به‌حساب گندم) است که باید به مسکین (فردی که معیشتش سختتر از فقیر می‌گذرد) پرداخت شود و در صورت اطمینان می‌توان قیمت آن را به مسکین داد تا برای خودش این مقدار طعام بخرد.

دفتر آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی، مبلغ 72هزار تومان را بابت زکات فطره هر نفر (به‌حساب قیمت گندم) و مبلغ 18هزار تومان را برای کفاره افطار عذری دریافت می‌کند و به مصرف آن می‌رساند.

* دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی:

بر اساس نظر آیت الله العظمی مکارم شیرازی، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ شصت هزار تومان و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ دویست و چهل هزار تومان اعلام شده است. مؤمنین در انتخاب هر یک از این موارد مخیر هستند.

کفاره روزه غیر عمد مبلغ دوازده هزار تومان است که باید به صورت نان تهیه و پرداخت شود، همچنین کفاره روزه عمد مبلغ هفتصد و بیست هزار تومان است.

* حضرت آیت الله نوری همدانی:

زکات فطره هر فرد باید حدود سه کیلوگرم گندم یا برنج یا نظیر آن که در رساله عملیه ذکر گردیده و یا قیمت آن را پرداخت نمایند.

بر این اساس، قیمت قوت غالب گندم 60 هزار تومان و قیمت قوت غالب برنج 240 هزارتومان می باشد که عزیزان در پرداخت آن مخیرند؛ در ضمن اگر در منطقه محل سکونت اجناس ذکر شده قیمت دیگری دارد باید به قیمت منطقه خود محاسبه نماید.

همچنین کفاره غیر عمد برای هر روز 12هزار تومان و کفاره عمد برای هر روز 720 هزار تومان می باشد.

* دفتر حضرت آیت‌الله جوادی آملی:

مبلغ فطریه برای هر نفر بر مبنای قوت غالب منطقه، سه کیلو گندم، برنج و مانند آنها و یا معادل قیمت اینها به قیمت روز پرداخت گردد.

همچنین مبلغ مربوط به کفاره غیر عمد، به ازای هر روز 12 هزار تومان و کفاره عمدی روزه به ازای هر روز 720 هزار تومان تعیین شده است.

* دفتر حضرت آیت الله سبحانی:

زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ 60 هزار تومان و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ 300 هزار تومان است.

کفاره روزه غیر عمد مبلغ 18 هزار تومان است، همچنین کفاره روزه عمد مبلغ یک میلیون و 80 هزار تومان است.

* دفتر حضرت آیت الله مظاهری

بسمه تعالی
با آرزوی قبولی عبادت‌های مؤمنین در ماه مبارک رمضان، نظر حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری در خصوص «زکات فطره» و «کفّاره» به شرح ذیل اعلام می‌گردد:

1) میزان زکات فطرۀ مکلّفینی که فقیر نیستند، برای خودشان و اشخاص تحت تکفّل، به‌ازای هر نفر، تقریباً سه کیلوگرم گندم یا جو یا خرما یا برنج و مانند آن است که باید به مستحق بدهند و اگر پول یکی از اینها را هم بر اساس قیمت رایج محلّ زندگی خود بپردازند کافی است.
این مبلغ، امسال، بنابر اعلام نظر کارشناسان مربوطه، برای گندم حدود پنجاه تا شصت هزار تومان، با توجه به اختلاف قیمت در مناطق مختلف کشور، برآورد شده است. در خصوص سایر مواد غذایی، با توجّه به اینکه قیمت آنها در شهرهای مختلف متفاوت است، مؤمنین می‌توانند معادل مقادیر مذکور را براساس قیمت محلّ زندگی خود بپردازند.
2) کفّارۀ افطار غیر عمدی روزه، به ازای هر روزه، حدود 750 گرم طعام نظیر گندم یا پول آن است و کفّارۀ عمدی افطار روزه، به‌ازای هر روزه، شصت برابر آن می‌باشد.
مبلغ کفّارۀ غیر عمد توسط کارشناسان برای هر روزه، حدود چهارده هزار تومان برآورد می‌شود.
3) خرید سایر نیازمندی‌های متعارف فقرا، اعم از خوراکی و غیر خوراکی، با مبالغ زکات فطره یا با مبالغ کفّاره و تحویل به آنان جایز است و نیز انتقال مبالغ زکات فطره یا کفّاره به حساب آنان مانعی ندارد و لازم نیست عین پول به آنها پرداخت شود.

منبع : خبرگزاری حوزه

    بیان دیدگاه