مساجد استان های خراسان در آستانه فرارسیدن ماه محرم سیاه پوش می شوند

حجت الاسلام اسماعیلی : با نظر به اینکه سیاه پوشی نشانه عشق و ارادت به اباعبدالله الحسین (علیه السلام) و اعلام جانبداری از سرور و سالار شهیدان در جبهه ستیز حق علیه باطل است، از تمامی دست اندرکاران مساجد استان های خراسان درخواست می شود نسبت به اجرای این سنت حسنه اهتمام لازم صورت پذیرد.

photo_2023-07-17_13-21-27.jpg
2023-07-17 13:05:51

حجت الاسلام اسماعیلی با اعلام این خبر در گفتگو با خبرنگار مرکز رسیدگی به امور مساجد استان های خراسان گفت: سنت سیاه پوشی بر مصائب اهل بیت (علیهم السلام) در واقع تداوم سیره انسانی آنان است.
مدیر فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان های خراسان با اشاره به اهمیت سیاه پوش کردن مساجد اظهار کرد: روایتی از وجود مبارک امام صادق (علیه السلام) نقل شده است که ایشان می فرمایند «شیعَتُنا خُلِقُوا مِنْ فاضِلِ طینتِنا وَ عُجِنُوا بِماءِ وَلایَتِنا یَحْزَنُونَ لِحُزْنِنا و یَفْرَحُونَ لِفَرَحِنا» شیعیان ما پاره ای از خود ما هستند واز گِل ما خلق شده اند و آنان در شادی ما شاد و در حزن و اندوه ما اندوهگین می شوند.
بنابراین وظیفه عقلانی و شرعی ما ایجاب می کند که در ایام عزاداری اهل بیت (علیهم السلام) گفتار و رفتار و کردارمان و حتی نوع پوشش اماکن مذهبی شهر نمایانگر این موضوع باشد.
وی در ادامه افزود: سنت سیاه پوشی سنت منطقی بشر در تاریخ بوده و از دیرباز در ایران باستان، یونان و اعراب رواج داشته است.

حجت الاسلام اسماعیلی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سیاه پوشی نشانه عشق و ارادت به اباعبدالله الحسین (علیه السلام) و اعلام جانبداری از سرور و سالار شهیدان در جبهه ستیز حق علیه باطل است، از تمامی دست اندرکاران مساجد استان های خراسان درخواست می شود نسبت به اجرای این سنت حسنه اهتمام لازم صورت پذیرد.

    بیان دیدگاه