رسالت خبرنگاری و جهاد تبیین

خبرنگار به‌عنوان مبلغ در جامعه باید در بیان مشکلات دقیق بوده و خصوصا در شرایطی که نیاز است دستاوردهای انقلاب اسلامی تبیین شود، مجاهدانه به روشنگری بپردازد.

۲۳۴۲۳۴۳.jpg
2023-08-08 09:09:51

 

خبرنگاری حرفه‌ای مهم و با مسئولیتهای سنگینی است که نقش بزرگی در اطلاع‌رسانی، آگاه‌سازی، تحلیل و نقد وقایع و رخدادهای جامعه دارد. خبرنگاران با تهیه و انتشار خبر، مخاطبان را با واقعیت‌ها آشنا می‌کنند و به تقویت عدالت اجتماعی و حفظ منافع ملی کمک می‌کنند.

از نظر دین اسلام نیز آگاهی بخشی و اثرگذاری بر حفظ ارزش‌ها و هنجارهای دینی و جهت‌دهی زندگی و رشد و هدایت افکار عمومی در جهت دینداری، از امور مقدس شمرده شده و بر آن توصیه می‌شود؛ همان طور که اساس حرکت امام حسین# که روز خبرنگار امسال مصادف با ایام عزاداری ایشان است، بر اساس هدایت افکار عمومی بود و پس از آن نیز اگر روشنگری‌های امام سجاد# درباره روز عاشورا نبود، وقایع و حوادث این روز منحرف می‌شد.

اما آنچه در قلم‌زدن مهم بوده و همیشه خبرنگاران به آن توصیه می‌شوند، صداقت و حق‌گویی است، موضوعی که در اسلام هم بر آن تأکید شده و پیامبر اکرم در حدیثی می‌فرمایند: «حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت‌گری نهراس.» (کنزالعمّال، ح43555)

خداوند در آیه 119 سوره توبه می‌فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ کُونُوا مَعَ الصَّادِقینَ»؛ اى کسانى که ایمان آورده‏اید، از خدا پروا کنید و با راست‌گویان باشید.

و در آیه 6 سوره حجرات می فرماید:«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ»؛ ای مؤمنان، هر گاه فاسقی خبری برای شما آورد تحقیق کنید، مبادا از روی نادانی به قومی رنجی رسانید و سخت از کار خود پشیمان گردید.

همچنین خبرنگار به‌عنوان مبلغ در جامعه باید در بیان مشکلات دقیق بوده و خصوصا در شرایطی که نیاز است دستاوردهای انقلاب اسلامی تبیین شود، مجاهدانه به روشنگری بپردازد و در بازتاب خدمات ارائه شده، از بزرگ‌نمایی یا سیاه‌نمایی بپرهیزد تا از ایجاد یأس در جامعه جلوگیری شود.

 روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران عرصه رسانه و خبر به ویژه خبرنگار شهید محمود صارمی آرزوی سرافرازی و سربلندی برای خبرنگاران دارد.

    بیان دیدگاه