رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی:

ایجاد و تداوم انقلاب، در گرو توجه مردم و مسئولان به مسجد است

حجت الاسلام مطهری‌مقدم در مراسم گردهمایی دبیران مراکز رسیدگی به امور مساجد استان که روز پنجشنبه نوزدهم مردادماه 1402 در سالن اجتماعات امور مساجد استان برگزار شد، گفت: وقتی داستان خلقت و زندگی بشر در زمین را نگاه می‌کنیم، پر از صحنه‌های مسجدی است لذا حدوث و بقای انقلاب درگرو توجه مردم و مسئولان به مسجد است.

IMG_۲۰۲۳۰۸۱۰_۰۹۰۴۱۷~2.jpg
2023-08-19 12:25:42

به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی، حجت الاسلام امین مطهری‌مقدم؛ رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان، نوزدهم مردادماه 1402در مراسم همایش و گردهمایی دبیران مراکز رسیدگی به امور مساجد استان ضمن تسلیت ایام عزاداری سید و سالار شهیدان اظهار کرد: وقتی داستان خلقت و زندگی بشر در زمین را نگاه می کنیم، پر از صحنه‌های مسجدی است، دحوالارض یک سکانس مسجدی است، اولین بنای که روی زمین ساخته می‌شود، مسجد است که توسط یک رسول انجام می‌شود.

وی افزود: فرزندان حضرت ابراهیم علیه‌السلام در کنار مسجدالاقصی و فرزندان اسماعیل در کنار مسجد الحرام ساکن می شوند، این درحالی است که خداوند به ابراهیم که بنیان‌گذار تمدن توحیدی است، امر می‌کند کعبه را بازسازی کن و جایگاه آن را ارتقاء دهد.

حجت‌الاسلام مطهری افزود: پیامبر@ قبل از رسیدن به مدینه وقتی به منطقه‌ قبا می‌رسند، توقفی دارند تا امیرالمؤمنین# و همراهانشان برسند. در این مدت کوتاه در قبا که کاروانسرایی بیش نبود مسجد احداث کردند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی گفت: نقطه آغاز و پایان زندگی امیرالمؤمنین# در مسجد بود. از سوی خداوند در روز غدیر نجات بشریت را در گرو پیروی و حرکت در مسیر ولایت ایشان قرار می‌دهد و فرمود: «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الإِسْلامَ دیناً؛ زندگی مولا در مسجد است؛ یعنی در مسجد به دنیا می‌آید، در مسجد حکومت می‌کند و در مسجد به شهادت می‌رسد.

مطهری‌مقدم در بخشی دیگری از صحبت‌های خود به نقش مسجد در انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در شکل گیری پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی که آرزوی همه انبیاء و حاصل زحمات آنهاست، امام خمینی^ به عنوان رهبر انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی را زمینه‌ سازی ظهور امام زمان$ معرفی کردند، و می گویند: «ما انقلاب کردیم تا مسجد درست کنیم.» و یا اینکه انقلاب از مساجد آغاز شد، لذا حدوث و بقای انقلاب درگرو توجه مردم و مسئولان به مسجد است.

وی با بیان اینکه مساجد در دوران ظهور امام زمان$ محوریت می‌یابند، خاطرنشان کرد: امام زمان$ نیز محوریت حرکتشان بر مبنای مسجد است، یعنی مکان ظهورشان مسجدالحرام، محل حکومتشان مسجد کوفه و مکان زندگی‌شان مسجد سهله است.

به گفته وی؛ همه این‌ها ریشه در نگاه تمدنی به مسجد دارد؛ در غیر این صورت مسجد در حد یک مکان عبادت یا حداکثر مکانی برای رفع بعضی مشکلات مردم تعریف می شود. مسجد باید تمدن‌ساز باشد و تمدن را اداره کند. امامین انقلاب با نگاه تمدنی به مسائل مسجد می‌پردازند و راهکار ارائه می‌دهند.

در پایان؛ رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی ضمن قدردانی و تشکر از دبیران افزود: بایستی با باتلاش و کوشش موجبات رونق، کارایی و شکوفایی روز افزون مساجد در ابعاد تربیتی و نهادی را فراهم کنیم.

مشاهده IMG_۲۰۲۳۰۸۱۰_۰۹۰۱۳۸~2.jpg
IMG_۲۰۲۳۰۸۱۰_۰۹۰۱۳۸~2.jpg
مشاهده IMG_۲۰۲۳۰۸۱۰_۰۹۰۲۱۰.jpg
IMG_۲۰۲۳۰۸۱۰_۰۹۰۲۱۰.jpg
مشاهده IMG_۲۰۲۳۰۸۱۰_۰۹۰۳۱۶~2.jpg
IMG_۲۰۲۳۰۸۱۰_۰۹۰۳۱۶~2.jpg
    بیان دیدگاه