فعالیت‌های شایسته مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان

حجت‌الاسلام والمسلمین علی خیاط، مدیر حوزه علمیه خراسان: فعالیت‌هایی که در مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان انجام شده، فعالیت‌های شایسته‌ای است. 

3453453.jpg
2023-08-24 21:02:47

حجت‌الاسلام والمسلمین علی خیاط، مدیر حوزه علمیه خراسان در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای مساجد استان که با نام «مسجد شایسته» در محل گذر فرهنگی گلستان برپا شده است:
نمایشگاهی که برپا شده، مثل نام آن، انصافا فعالیت شایسته‌ای در معرفی مسجد و کارکردهای آن است و فعالیت‌هایی که در مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان انجام شده، فعالیت‌های شایسته‌ای است. 
اگر به تاریخ مسجد در تمدن اسلام مراجعه کنیم، مسجد را پایگاه فعالی در تمام ابعاد می‌بینیم؛ یعنی درست است که محور اصلی آن عبادت است و مردم برای عبادات خود در مسجد اجتماع کنند ولی در نگاه ائمه معصومین و در نگاه مسلمانان پایگاه عبادت به‌معنای عام است یعنی پایگاه خدمت به مردم در تمام ابعاد زندگی.
مسجدالنبی هم محلی دارد که پیامبر می‌نشسته و هیئت‌هایی که برای دیدار ایشان می‌آمده‌اند در آنجا با ایشان ملاقات می‌کرده‌اند که نشان‌دهنده فعالیت سیاسی مسجد است، یا اینکه دکة‌القضا در مساجد بوده که نشان‌دهنده فعالیت‌های اجتماعی است، یعنی مسجد پایگاهی است که تمام فعالیت‌های روزمره هر مسلمان را می‌تواند پوشش دهد، اعم از فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، عبادی و معرفتی.
مساجد مهم‌ترین پایگاه‌های علمی نیز بوده‌اند و مهم‌ترین درس‌های حوزه علمیه در مساجد تشکیل می‌شده و تا قبل از ایجاد دانشگاه‌ها پایگاه‌های علمی همه شهرها مساجد بوده است.
این نمایشگاه می‌تواند کمک کند به اینکه مردم با کارکردهای واقعی مسجد آشنا شوند و امیدواریم با همتی که همکاران در مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان دارند  کارکردهای مسجد شایسته، مجدد احیاء شده و مساجد به آن شأن و جایگاه واقعی خود برگردند.

    بیان دیدگاه