احیای فرهنگ میزبانی، توسط مساجد مشهد

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به محدودیت ظرفیت هتل‌ها و مهمانپذیرها و امکانات عمومی در مشهد، گفت: این موارد جوابگوی زائران در ایام دهه آخر صفر و ایام نوروز نبوده که امیدواریم با احیای فرهنگ میزبانی در مشهد از طریق مساجد و طرح هم‌محله امام رضا# شهر ما کاملا نسبت به میزبانی از زائران بی‌نیاز شود

photo_۲۰۲۳-۰۹-۱۳_۰۸-۱۵-۰۴.jpg
2023-09-12 20:59:29

به‌گزارش روابط‌عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی در حاشیه بازدید از قرارگاه مرکزی طرح هم‌محله امام رضا#، با اشاره به اینکه فرهنگ میزبانی مشهدی‌ها از زائران حدود 200 سال سابقه دارد، گفت: مشهدی‌ها همیشه نسبت به پذیرائی از  زائران احساس تکلیف می‌کرده‌اند.

امام جمعه مشهد همچنین مهاجرت به مشهد را متأثر از میزبانی مشهدی‌ها نسبت به زائران دانست و گفت: البته تحولاتی که در سبک زندگی جامعه و با زندگی ماشینی ایجاد شده، طبیعتا مسائل فرهنگی را تغییر داده و مدتی بود که این فرهنگ در مشهد کمرنگ شده و از اصالتش فاصله گرفته بود.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی افزود: خوشبختانه مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان این فرهنگ ریشه‌ای و سابقه‌دار مشهدی را در قالب پذیرایی در مساجد و با عنوان طرح هم‌محله‌‌ای امام‌رضا# دوباره در دهه آخر صفر احیا کرده است.

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: امروز مساجد در همه جای کشور کانون بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی است که اثرگذاری خاصی نیز داشته است، اما احیای فرهنگ میزبانی، مخصوص مساجد مشهد است که تاکنون 188 مسجد در این زمینه فعال شده و مساجد دیگری نیز در حال ملحق شدن به این جریان هستند.

امام جمعه مشهد طرح هم‌محله امام رضا# را از اقدامات بسیار ارزشمند مرکز رسیدگی به امور مساجد در راه محتوابخشی به مساجد از نظر فعالیت‌های اجتماعی دانست و ابراز امیدواری کرد که چنین طرح‌هایی تا جایی توسعه پیدا کند که در ایام پیک زیارتی کار هیچ زائری بر روی زمین نماند.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به محدودیت ظرفیت هتل‌ها و مهمانپذیرها و نیز امکانات عمومی مثل استادیوم‌ها، سالن‌های شهرداری و مدارس آموزش‌وپرورش گفت: این موارد جوابگوی زائران در ایام دهه آخر صفر و ایام نوروز نبوده که امیدواریم با احیای فرهنگ میزبانی در مشهد از طریق مساجد و طرح هم‌محله امام رضا# شهر ما کاملا نسبت به میزبانی از زائران بی‌نیاز شود.

    بیان دیدگاه