«هم‌محله‌ای امام رضا#» دغدغه اسکان زائر را رفع کرد

امام جمعه مشهد گفت: شهرداری و دستگاه‌های دولتی کمک زیادی در اسکان زائران دهه آخر صفر کردند اما ظرفیت آنان محدود است در حالی که هم محله‌ای امام رضا ظرفیتی نامحدود دارد؛ اگر امسال توانستند 200 هزار نفر را سکونت بدهند، سال آینده 400 هزار نفر را اسکان می‌دهند یعنی دغدغه‌ها را رفع می‌کند.

IMG_20230923_140801_052.jpg
2023-09-23 20:44:44

به‌گزارش روابط‌عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی، در مراسم دیدار خادمان جهادی طرح هم‌محله امام رضا# که در محل دفتر نمایندگی ولی‌فقیه برگزار شد، ضمن تمجید از خدمت‌گزاران به زائران علی بن موسی‌الرضا#، اظهار کرد: از تلاش‌ها و مجاهدت‌های ذی قیمت شما در اجرای این برنامه مؤثر تشکر می‌کنم.

ایشان ادامه داد: شما با این عملی که انجام دادید همکار خود حضرت شدید زیرا حضرت در مسئله پذیرایی مهمانانشان از لحظه‌ای که وارد مرو شدند، حساسیت فوق‌العاده‌ای نشان می دادند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی افزود: حالتی که در این چند شب در بعضی از زوار دیده می‌شد، هیجانی که در زیارت داشتند و ارتباط قلبی که بین آنان و حضرت پیش آمده بود، لمس می‌شد که این‌ها از مهمانانی بودند که خود حضرت می‌خواستند در پذیرایی از آنان مباشرت داشته باشند.

هم محله‌ای امام رضا دغدغه اسکان زائر را رفع کرد

ایشان به دغدغه میزبانی از زائران امام هشتم # در دهه پایانی صفر اشاره کرد و گفت: هر ساله در دهه اخر صفر مسئله اسکان برای ما دغدغه بزرگی است زیرا وقتی تعداد زائر را پیش‌بینی می‌کنیم و با تعداد اسکانی که در این شهر داریم، مقایسه می‌کنیم، دغدغه زیادی ایجاد می‌کند.

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان این‌که دو سال است سعی کردیم این دغدغه را ملی کنیم و با خود دولت درمیان می‌گذاریم تا وارد این دغدغه شوند و در حل این مشکل کمک کنند، خاطرنشان کرد: هر سال پیش‌بینی حضور زائر را انجام می‌دهیم اما تمام امکانات اسکان مشهد چه هتل‌ها و مهمان‌پذیرها و چه سالن‌های ورزشی و مدارس، امکان اسکان بیش از 600 هزار نفر را فراهم نمی‌کند.

ایشان با اشاره به ویژگی ماه صفر در فشردگی حضور زائران در مشهد به نسبت سایر پیک‌های زیارتی، ابراز کرد: در دهه پایانی صفر، خیل عظیم زائر باید در یک بازه زمانی کوتاه اسکان داده شود که کار سختی است، اقدامی که به وسیله شما عزیزان در برنامه «هم محله‌ای امام رضا #» انجام شد، برکت و اهمیت ویژه‌ای دارد.

امام جمعه مشهد مقدس اضافه کرد: شهرداری و دستگاه‌های دولتی کمک زیادی کردند اما ظرفیت آنان محدود است در حالی که هم محله‌ای امام رضا ظرفیتی نامحدود دارد؛ اگر امسال توانستند 200 هزار نفر را سکونت بدهند، سال آینده 400 هزار نفر را اسکان می‌دهند یعنی آن دغدغه ما را جبران می‌کند.

لزوم فرهنگسازی میزبانی از زائر

ایشان بر لزوم فرهنگ‌سازی میزبانی از زائران امام رضا # تأکید و تصریح کرد: این مسئله باید جا بیفتد که مشهدی‌ها مهماندار امام رضا # هستند، بسیاری از خانواده ها زائرپدیر شدند و از زوار میزبانی کردند که خیرات و برکات زیادی داشت؛ وقتی زائر در خانه وارد شد، به صاحب‌خانه این احساس دست می‌دهد که مهماندار امام رضا # است و بهترین پذیرایی را از زائر به‌خصوص از زائرین پیاده انجام می‌دهد.

آیت‌الله علم‌الهدی اضافه کرد: از شما متشکر هستیم که ماه صفر را تمام کردیم در حالی که آبرومند هستیم، خلأیی نداشتیم و زائران با زن و بچه در خیابان معطل نشدند.

ایشان به نقش مساجد در ایجاد انسجام اجتماعی اشاره کرد و گفت: در دورانی مسجدداری کردم که فضای خفقان بود و مساجد نه تنها پایگاه فعالیت بلکه پایگاه مبارزه بود؛ رهبر انقلاب در خاطره از پیش نمازی خود در یک مسجد کوچک بیان کردند که در محله‌ای مسجد نبود، یک کاسب مصالح‌فروش که دو دربند مغازه داشت، یک دهنه مغازه را مسجد کرد و همانجا به پایگاه مبارزاتی تبدیل شد.

برای جذب مردم به مسجد برنامه داشته باشید

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: کسی که به مسجد می‌آید از هر قشر و با هر تفکری، متدینین هستند و خدا را باور دارند پس باید برای آنان برنامه داشت؛ شما علما و فضلا که در مساجد فعالیت دارید، باید طرح و برنامه داشته باشید و به‌عنوان یک پایگاه به مسجد نگاه کنید، به هر اندازه که مسجد برنامه داشته باشد، جوانان نیز به مسجد گرایش پیدا می‌کنند.

ایشان با بیان این‌که اگر مسجد برنامه داشته باشد، مردم را جذب می‌کند و مرکزیت مسجد تقویت می‌شود، یادآور شد: همین برادر و خواهر مسجدی که برای نمازخواندن به مسجد می‌آید، اگر ببیند می‌‌تواند به نام دین فعالیت دیگری داشته باشد، بیشتر جذب می‌شود.

آیت‌الله علم‌الهدی خطاب با طلاب و روحانیان حاضر، بیان کرد: آدم هر هنری در زندگی طلبگی داشته باشد، جز نوکری ارباب همه‌اش بیهوده است، وجود اقدس امام زمان نوکر را به‌روز می خواهند نه نوکر را برای آینده.

نوکری امام زمان # هدف زندگی طلبه

ایشان تشریح کرد: در دوران طلبگی‌ام تجربه دارم خیلی از علما و فضلا بودند و شدیدأ درس می خواندند، وقتی می‌گفتیم خدمتی بکنید، می‌گفتند می‌خواهیم درس بخوانیم که از نظر علمی رشد کنیم و بیشتر خدمت کنیم؛ بعضی از این عزیزان که از شاگردان خاص‌الخاص امام هم بودند، درس خواندند و مجتهد شدند ولی متأسفانه روی حساب این که تجربه فعالیت اجتماعی نداشتند، در چنگ ساواک افتادند و آخوند دولتی و درباری شدند و وقتی فهمیدند چه شده، دق کردند و مردند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: اگر یک طلبه مبتدی نوکر به‌روز امام زمان # باشد، حضرت او را بر هر مجتهدی ترجیح می‌دهند، غیر از ارباب، با هر هدفی فعالیت کنیم، به هیچ‌جا نمی‌رسیم.

ایشان گفت: پایگاه‌های مسجد پر برکت است برای جلب مردم به دین و اهل بیت باید برنامه داشته باشد، موسی بن جعفر # فرمودند «خدا رحمت کند کسی را که مردم را جلب ما کند»؛ ان‌شاءالله جریان هم محله‌ای امام رضا #، محلی باشد برای افزایش فعالیت مساجد و جلب مردم به دین.

    بیان دیدگاه