خواب‌گرایی در جریان‌های انحرافی بسیار فراگیر است

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، خواب‌گرایی را در جریان‌های انحرافی بسیار فراگیر دانست و گفت: معیارهای شناخت حجت الهی در روایات آمده است، اما جریان‌های انحرافی از معیارنما استفاده می‌کنند که اصلی‌ترین آن، خواب و استخاره است.

DSC_7825.jpg
2023-11-19 13:45:52

به‌گزارش روابط‌عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، نشست بصیرتی «محدوده اعتبار خواب در معرفت دینی؛ با تاکید بر شبهات مدعی یمانی»، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد شهبازیان، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین شهبازیان، در این جلسه، خواب‌گرایی را در جریان‌های انحرافی بسیار فراگیر دانست و گفت: معیارهای شناخت حجت الهی در روایات آمده است، اما جریان‌های انحرافی از معیارنما استفاده می‌کنند که اصلی‌ترین آن، خواب و استخاره است.

وی با بیان اینکه خواب‌های صادق، نزد شیعه و اهل‌سنت، معتبر است، گفت: جریان‌های انحرافی پایه استدلال به خواب را آیات قرآن مثل خواب حضرت ابراهیم و خواب حضرت یوسف دانسته و به روایتی نبوی استناد می‌کنند که طبق آن، شیطان نمی‌تواند خود را در قالب پیامبر و اوصیای او در بیاورد.

وی افزود: این جریان‌ها معتقدند که اگر در خواب، کسی را ببینیم که ادعای پیامبری یا عصمت می‌کند، این از نشانه‌های رؤیای صادق است و حتی شأن خواب از روایت بالاتر است، چون روایت با واسطه از معصوم است اما در خواب شخص معصوم با ما سخن می‌گوید.

این عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، با بیان اینکه جریان احمد اسماعیل نیز کوتاه‌ترین راه رسیدن به غیب را خواب می‌داند، به ذکر نمونه‌هایی از مدعیان دروغین در این زمینه پرداخت.

وی با تأکید بر اینکه رؤیا نیاز به تفسیر و تعبیر دارد و نباید از آن برداشت شخصی کرد، گفت: خواب انبیا که در قرآن آمده، از راه‌های وحی الهی بوده و گاهی برای زندگی ایشان صورت گرفته و نمی‌توان برای اثبات اعتقادات یا احکام فقهی به خواب استناد کرد.

وی همچنین درباره حدیث نبوی مورد بحث، گفت: برخی این حدیث را خبر واحد می‌دانند که مربوط به عالم بیداری در زمان خود معصومان است و شامل زمان ما و عالم خواب نمی‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین شهبازیان، ملاک عمل در این زمینه را این حدیث شریف دانست که امام صادق# می‌فرمایند: دین خدا عزیزتر از آن است که در خواب دیده شود.

گفتنی است، این جلسه، نوزدهمین نشست از سلسله نشست‌های بصیرت‌افزایی بود که به‌همت دفتر حراست مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، ویژه همکاران این مرکز برگزار شد.

    بیان دیدگاه