بررسی چهار جریان معاصر مدعی مهدویت

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، با اشاره به اهمیت وضعیت‌شناسی کنونی جریان‌های مدعی مهدویت، به معرفی چهار جریان انحرافی در این زمینه پرداخت.

bm9GWTJmMk9PRGs1Sk9KK2xod0owUT09OjrFrdCkxb7Si8W4wp1rGsWh (1).jpg
2023-11-19 12:22:42

به‌گزارش روابط‌عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، نشست تخصصی بصیرتی ویژه هیئت امنا و فعالین فرهنگی مساجد (خواهران) با موضوع «بررسی معنویت‌های نوظهور و مدرن،»، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد شهبازیان، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در سالن همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین شهبازیان، در این جلسه به وضعیت‌شناسی کنونی جریان‌های مدعی مهدویت پرداخت و به علل گرایش افراد به جریان‌های خاص و جذب شدن به افراد خاص اشاره کرد.

وی در ادامه به معرفی چهار جریان انحرافی درباره موضوع مهدویت پرداخت و گفت: اولین جریان کسانی هستند که مستقیم ادعای مهدویت داشته و خود را مهدی یا حتی خدا معرفی می‌کنند که متأسفانه مریدانی نیز پیدا کرده و بعضی از مریدان آن‌ها دیگر هیچ بحث و استدلالی را قبول نمی‌کنند.

این عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، دومین جریان را کسانی دانست که ادعای نیابت خاص حضرت مهدی$ را دارند و گفت: نیابت خاص برای چهار نفر در دوران غیبت صغری وجود داشت که تعداد و زمان آن مشخص بوده و به پایان رسیده است، بنابراین و بنا بر احادیثی که در این زمینه وجود دارد، صرف ادعای نیابت، نشانه دروغ‌گویی است.

وی افزود: گروه سوم کسانی هستند که ادعای زمینه‌سازی برای ظهور دارند و با عناوینی مثل نفس ذکیه، یمانی یا سید حسنی خود را معرفی می‌کنند و گروه چهارم کسانی هستند که ادعای ملاقات با ولی عصر را مطرح می‌کنند و با کارهایی مثل نقل خواب‌ها، در فکر پیروان خود نفوذ می‌کنند.

 حجت‌الاسلام والمسلمین شهبازیان در پایان با اشاره به پروژه گذر از ولایت فقیه، به آسیب‌های افراط در طب سنتی نیز اشاره کرد و غلو در گفتار و نداشتن مبانی را از نشانه‌های این افراط دانست.

گفتنی است، این جلسه، بیستمین نشست از سلسله نشست‌های بصیرت‌افزایی بود که به‌همت دفتر حراست مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، ویژه خواهران، برگزار شد.

    بیان دیدگاه