مسجد، مهم‌ترین کانون مبارزه با جریان‌های مقابل مهدویت است

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، نافیان قیام و حرکت اجتماعی قبل از ظهور را در کنار قرآنیون، روشنفکرمآبان، مدعیان دروغین و سهل‌اندیشان، از جریان‌های درون‌مذهبی مقابل مهدویت عنوان کرده و مسجد را بهترین کانون مبارزه با این انحرافات دانست.

DSC_7973.jpg
2023-11-20 11:04:10

به‌گزارش روابط‌عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، نشست تخصصی بصیرتی ویژه ائمه جماعات مشهد با موضوع «بررسی چالش‌های معاصر و جریان‌های انحرافی در تقابل با موعودباوری شیعی»، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد شهبازیان، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در مسجد صاحب الزمان مشهد (علیمردانی 27) برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین شهبازیان، در این جلسه گفت: نظام حق با محوریت عقلانیت دینی و با سیره پیامبر@ و اهل‌بیت# شناخته می‌شود و ابزار شیطان و فتنه‌های او نیز برای ما معرفی شده است، بنابراین باید وضعیت جریان‌های مختلف را با آن بسنجیم.

وی در ادامه به بحث آسیب‌شناسی مهدویت در جامعه امروز پرداخت و آسیب کلان در این زمینه را به دو بخش جریان‌های برون‌مذهبی و جریان‌های درون‌مذهبی تقسیم کرد.

وی با اشاره به نظریه‌های رقیب موعودباوری اسلامی، گفت: مطالعات اسلامی در غرب که مهدویت را نفی می‌کنند، پروتستان‌های بنیادگرا که صهیونیسم مسیحیان محسوب می‌شوند و معنویت‌های نوپدید در کنار بهائیت، از نظریه‌هایی است که در مقابل مهدویت مطرح می‌شود.

این عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، نافیان قیام و حرکت اجتماعی قبل از ظهور را در کنار قرآنیون، روشنفکرمآبان، مدعیان دروغین و سهل‌اندیشان، از جریان‌های درون‌مذهبی عنوان کرده و مسجد را بهترین کانون مبارزه با این انحرافات دانست.

وی افزود: کسانی که ادعای مستقیم امامت دارند، کسانی که ادعای نیابت خاص حضرت مهدی$ را دارند، کسانی که خود را زمینه‌ساز ظهور معرفی می‌کنند و نیز کسانی که ادعای ارتباط با حضرت را دارند، چهار گروه مدعیان دروغین را تشکیل می‌دهند که باید درباره آن‌ها بیشتر بدانیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین شهبازیان با تأکید بر لزوم بررسی بسترهای گرایش و علل و عوامل جذب افراد به این جریان‌ها، گفت: باید روش مواجهه با این جریان‌ها و روش تبیین آن برای مردم را بدانیم و کدهایی در اختیار مردم قرار دهیم که با شنیدن یا مواجهه با این کدها، اهداف افراد با بشناسند.

گفتنی است، این جلسه، بیست‌ویکمین نشست از سلسله نشست‌های بصیرت‌افزایی بود که به‌همت دفتر حراست مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، ویژه ائمه جماعات مشهد، برگزار شد.

    بیان دیدگاه