توجه به انتخابات سبب تقویت نظام اسلامی و مصداق معروف است

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر را از اصول شکل‌دهنده هندسه نظام اسلامی دانست و گفت: تقویت نظام از مصادیق معروف است و انتخابات یکی از عرصه‌هایی است که توجه به آن سبب تقویت نظام اسلامی خواهد بود.

M1daM0svTzh4ZEc5cVNQZHhKb29qZz09OjrFrdCkxb7Si8W4wp1rGsWh.jpg
2023-12-01 18:32:51

به‌گزارش روابط‌عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی مهدوی ارفع، رئیس این مرکز، در گردهمایی فعالان مسجدی امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر که در اردوگاه شهید بهشتی گلمکان برگزار شد، با اشاره به آیات 38 تا 41 سوره حج، به تبیین چهار اصل مطرح‌شده در این آیات پرداخت.

وی گفت: در آیه 41 برای کسانی که زمینه تشکیل حکومت برای آن‌ها فراهم شده و به‌دنبال یاری خداوند هستند، توجه به چهار اصل اقامه نماز، پرداخت زکات، امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر لازم شمرده می‌شود که این چهار اصل هرکدام دو جنبه فردی و اجتماعی دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی این چهار اصل را شکل‌دهنده هندسه نظام اسلامی دانست و برای استمرار آن و حرکت به سمت تمدن‌سازی، ضروری خواند و گفت: طبق آیه «لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْکِتَابَ وَالْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ»، (حدید، 25) حاکم، حکم و ابزار حکومت، باید الهی باشد و در زمان ما چنین حاکمیتی رقم خورده است، پس باید به دو اصل امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر بیش از پیش توجه شود.

وی افزود: ساختار مسجد می‌تواند محور همه فعالیت‌های فردی و اجتماعی باشد، پس دو اصل امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر نیز از باید از مسجد شروع شود و برای انجام آن، باید اول به معروف‌ها و منکرهای دارای اولویت پرداخت که بزرگ‌ترین معروف‌ها، حفظ و تقویت نظام اسلامی و بزرگ‌ترین منکرات، کمک به دشمن و تعضیف فرهنگ و نظام اسلامی است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، گفت: اگر معتقدیم که دین، حداکثری است و قرآن همه چیز را تبیین کرده، پس پایگاه دین که مسجد است نمی‌تواند کارکرد حداقلی داشته باشد و ما وظیفه داریم همه ظرفیت و توان خود را بگذاریم و سعی کنیم چنین گفتمانی بر مجموعه فکری ارکان مسجد و نمازگزاران حاکم شود.

وی انتخابات را یکی از عرصه‌هایی دانست که توجه به آن سبب تقویت نظام اسلامی خواهد بود و گفت: رهبر معظم انقلاب، چهار راهبرد رقابت، سلامت، امنیت و مشارکت را برای انتخابات پیش رو مطرح کردند که از این چهار مورد، دو راهبرد ایجاد فضای رقابت و نیز مشارکت، به‌طور مستقیم با مسجد مرتبط است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی ارفع بیان کرد: باید افراد مختلف به مسجد دعوت شوند و دیدگاه‌های خود را مطرح کنند تا مردم با شناخت اندیشه‌ها، به فرد اصلح رأی دهند.

وی افزود: افزایش مشارکت نیز دغدغه رهبر انقلاب است و مساجد با توجه به شرایط محله خود باید زمینه حضور حداکثری را فراهم کنند، همان طور که امام راحل، انتخابات را تجدید قوای نظام اسلامی و رهبری معظم آن را تجلی‌گاه اراده مردم در نظام اسلامی می‌دانند.

    بیان دیدگاه