مسجد، محور تحقق تمدن اسلامی و زمینه‌ساز ظهور است

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان گفت: حرکت انقلاب، نظام، دولت و جامعه اسلامی تا رسیدن به تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور حضرت ولی عصر$ باید با محوریت مساجد دنبال شود.

Wnh3Wm9ZbXJLek4xOUw1U3BPeld3dz09OjrFrdCkxb7Si8W4wp1rGsWh.jpg
2024-01-09 19:40:39

به‌گزارش روابط‌عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی مهدوی ارفع، رئیس این مرکز در همایش ائمه جماعات شهرستان‌های درگز و کلات که در محل مدرسه امیرالمؤمنین# شهر درگز برگزار شد، با اشاره به پسوند اسلامیت انقلاب ایران، گفت: هر حرکتی که صورت می‌گیرد باید مبتنی بر مبانی دینی و انقلابی باشد، وگرنه انحراف خواهد بود.

وی با اشاره به سه ضلع حاکم، حکم و ابزار حکومت که طبق آیات قرآن، همه باید الهی باشد، گفت: عقبه فکری این سه ضلع در مسیر رسیدن به تمدن اسلامی، حوزه و روحانیت است که هم باید رهبر تربیت کند و هم احکام مورد نیاز در عرصه‌های فردی و اجتماعی را استخراج کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی ارفع، تأکید کرد: اگر روحانیت خود را مطابق با نیازهای زمان به‌روز کند در وسط میدان حاکمیت الهی نقش‌آفرینی خواهد کرد و اگر رسالت خود را در قبال حاکمیت اسلام انجام ندهد، منزوی می‌شود.

وی افزود: مساجد نیز باید نقش خود در اداره کشور را ایفا کنند، زیرا مسجد از ابتدای اسلام، نقش مهمی در گفتمان دینی دارد، تنها ساختاری است که خداوند برای حکومت وضع کرده و جایی است که مدیریت محله باید از آنجا دنبال شود.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، تأکید کرد: حرکت انقلاب، نظام، دولت و جامعه اسلامی تا رسیدن به تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور حضرت ولی عصر$ باید با محوریت مساجد دنبال شود.

وی کارگزاری مساجد را بسیار مهم دانست و گفت: امام جماعت، مدیر و فرمانده ستادی محله در عرصه‌های مختلف است که گاهی از این جایگاه غفلت می‌شود، در حالی که علما و بزرگان ما همه امام جماعت مسجد بوده‌اند.

وی با تأکید بر مسجدمحوری در جریان پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس، گفت: گفتمان مسجدمحوری چند سالی است که در دولت و مجلس نیز مطرح شده و سعی کرده‌ایم از نهادهای متولی نیز این امر را پیگیری کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی ارفع، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه دشمن دنبال ایجاد شک و ابهام در مبانی فکری و دینی جوانان و نوجوانان است، گفت: امام جماعت باید با شناخت دشمن، از طریق مسجد به مقابله با آن بپردازد.

وی وظیفه دیگر امام جماعت را مقابله با تلاش دشمن در جهت کم جلوه دادن پشتوانه مردمی انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: اگر معتقدیم که تمدن نوین اسلامی حامی مظلومان و دشمن مستکبران و ظالمان است، باید بدانیم که دشمنی‌ها هر روز بیشتر می‌شود و ما نیز باید خود و جامعه را قوی‌تر کنیم.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، تصریح کرد: مردم ما همان کسانی هستند که جان و مال خود را تقدیم پیروزی انقلاب و دفاع مقدس کردند و در جریان راهپیمایی‌ها و تشییع پیکر شهدا همیشه در صحنه هستند و اگر گاهی برای آن‌ها شبهه‌ای ایجاد می‌شود باید با تبیین، به آن‌ها کمک کنیم.

وی افزود: علاوه بر تبیین دستاوردهای مادی انقلاب اسلامی باید دستاوردهای معنوی نیز تبیین شود و مردم بدانند که تقویت جبهه مقاومت در مقابل استکبار جهانی و صهیونیسم، از دستاوردهای انقلاب است.

    بیان دیدگاه