مسجد باید به جایگاه واقعی خود برگردد

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان گفت: باید از ساخت اصل بنای مسجد تا احیای کارکردهای مسجد را از مسئولان مطالبه کنیم.

DSC_2271.jpg
2024-01-10 21:01:21

به‌گزارش روابط‌عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی مهدوی ارفع، رئیس این مرکز در همایش ائمه جماعات شهرستان قوچان که در محل آرامگاه آیت‌الله آقانجفی قوچانی برگزار شد، گفت: در قرآن کریم، 20 مرتبه به مسجد اشاره شده و کارکردهای آن نیز بیان شده است که این نشان از اهمیت مسجد دارد.

وی با اشاره به مطالبه امامین انقلاب از مسجد گفت: جریان مسجد جریانی مبتنی بر نگاه دین و پایگاه دین است و اگر بزرگان ما کارکردهای حداکثری برای دین قائل هستند باید کارکردهای مسجد را نیز حداکثری تعریف کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی ارفع، تصریح کرد: حرکت انقلاب اسلامی از سال 1342 از مسجد شروع شد و 97درصد شهدای دفاع مقدس نیز شهدای مسجدی بوده‌اند، بنابراین استمرار این حرکت نیز باید با مساجد اتفاق بیفتد، همان طور که مسجد در عصر نبوی و علوی در عرصه‌های مختلف نقش‌آفرینی می‌کرده و پناهگاه مردم بوده است.

وی با تأکید بر اینکه مدل سبک زندگی باید توسط حوزه‌های علمیه تولید شود و به‌واسطه مساجد در جامعه نشر یابد، گفت: سبک زندگی ما باید مبتنی بر مبانی فکری دینی و قرآنی باشد و مسجد می‌تواند با محوریت ائمه جماعت به‌دنبال پردازش دینی جامعه باشد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، افزود: طبق کلام رهبری باید هسته‌های مقاومت فرهنگی، سیاسی و حتی امنیتی در مساجد ایجاد کرده و با استفاده از آن اسلام را جهانی کنیم؛ بنابراین نمی‌توان مسجد را به حداقل کارکرد آن یعنی محل عبادت محدود کرد.

وی با تأکید بر اینکه باید از ساخت اصل بنای مسجد تا احیای کارکردهای مسجد را از مسئولان مطالبه کنیم، گفت: در اغتشاشات سال گذشته، جوانانی به میدان آمدند که متأثر از شبهات دشمن بودند و ائمه جماعات باید با جهاد تبیین، ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب را برای جوانان بگویند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی ارفع، در پایان گفت: باید با ایجاد فضای رقابت سالم بین کاندیداها و ایجاد شور و نشاط انقلابی در محله در جهت مشارکت حداکثری در انتخابات قدم برداریم تا پشتوانه مردمی نظام تضعیف نشود.

    بیان دیدگاه