آیت‌الله‌علم‌الهدی:

عملیات «وعده صادق» برگرفته از سیره امام صادق# بود

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی گفت: عملیات وعده صادق، معنای نخست این عملیات تحقق همان وعده انتقامی بود که در پاسخ به بی‌ادبی اسرائیل در حمله به کنسولگری ایران در سوریه رخ داد و معنای دوم آن به عملی اشاره دارد که ما برحسب استفاده و اجتهاد از سیره سیاسی امام صادق (علیه‌السلام) داشتیم.

IMG_20240505_121454_617.jpg
2024-05-05 12:53:30

به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی‌ به‌ امور مساجد استان‌های‌ خراسان، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی شامگاه شنبه در مراسم شام شهادت رئیس مذهب تشیع امام صادق (علیه‌السلام) و بزرگداشت شهید حجت‌الاسلام‌والمسلمین اصلانی که در محله خلج سیدی و به‌همت ناحیه شهید اصلانی مرکز رسیدگی‌ به‌ امور مساجد استان‌های‌ خراسان، برگزار شد با بیان اینکه این محفل با عظمت، یادگار این شهید بزرگوار است که سالیان متمادی شعائر خاص امام صادق (علیه‌السلام) را در این منطقه گسترش داده است، اظهار کرد: الحمدالله به همت شما وارثان پرافتخار این چراغ همچنان روشن و تابنده مانده است و محفل با همان عظمت و اهمیت زمان ایشان امسال نیز برگزار شد.

ضرورت معرفت‌شناسی دقیق از سیره سیاسی امام صادق #

ایشان مسئله مهم در شناخت عظمت امام صادق (علیه‌السلام) و ائمه (علیه‌السلام) را معرفت‌شناسی دقیق دانست و افزود: شما برادران و خواهران اکثراً تحصیل‌کرده و دارای فهم قابل‌توجهی به‌خصوص در حوزه معرفت‌شناسی ائمه معصومین (علیه‌السلام) و مقام ولایت و عصمت هستید بنابراین سخن از امام صادق (علیه‌السلام) در محضر شما باید تفهیم کننده سیره ایشان باشد تا بتواند در شرایط امروز زندگی برای شما نقش راهنمایی و هدایت را ایفا کند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی تمام دانش در حوزه دین‌مداری و معرفت دینی را برگرفته از سیره امام صادق (علیه‌السلام) اعلام کرد و گفت: آنچه از عظمت ایشان برای بهره‌برداری ما در مسیر و خط زندگی می‌تواند یک اسوه و الگوی کامل باشد، سیره سیاسی امام صادق (علیه‌السلام) است.

مجتهد جامع‌الشرایط جامعه را بر اساس سیره ائمه اداره می‌کند

ایشان با طرح این پرسش که چرا امام زمان (عجل الله تعالی فرجه و شریف) جامعه را در زمان غیبت به فرد مجتهد جامع‌الشرایط سپردند، تصریح کرد: ایشان مجتهد جامع‌الشرایط را انتخاب کردند به این دلیل که او تمام مسائل و مطالبی که در اداره و رهبری یک نظام لازم و ضروری است را از بیانات، رفتار، کردار و سیره زندگانی امام صادق (علیه‌السلام) و ائمه (علیه‌السلام) اجتهاد کرده و مطابق سیره و دستوراتی که آنان فرمودند، جامعه را در عرصه‌های سیاسی نیز مانند سایر عرصه‌های دیگر اداره و رهبری می‌کند.

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان اینکه یک اقتصاددان یا سیاست‌مدار بر اساس تخصص خود جامعه را اداره می‌کنند، ادامه داد: فقیه جامع‌الشرایط اما جامعه را بر اساس استنباط و اجتهادی که از فرمایشات و سیره امام صادق (علیه‌السلام) دارد، اداره می‌کند بنابراین امام زمان (عجل الله تعالی فرجه و شریف) این فرد و نه یک اقتصاددان و سیاستمدار را به‌عنوان جانشین خود در زمان غیبت انتخاب کردند.

ایشان با تحلیل این نکته به بررسی شرایط امروز کشور پرداخت و عنوان کرد: بنده یک فراز از سیره سیاسی امام صادق (علیه‌السلام) را عرض می‌کنم، شما آن را با جریان وعده صادقی که رخ داد، تطبیق دهید که چگونه با همان نکته سیاسی که امام صادق (علیه‌السلام) در زمان خود اجرا فرمودند، مطابقت دارد.

عملیات «وعده صادق» دو معنا داشت

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه عملیات وعده صادق دارای دو معنا بود، اضافه کرد: معنای نخست این عملیات تحقق همان وعده انتقامی بود که در پاسخ به بی‌ادبی اسرائیل در حمله به کنسولگری ایران در سوریه رخ داد و معنای دوم آن به عملی اشاره دارد که ما برحسب استفاده و اجتهاد از سیره سیاسی امام صادق (علیه‌السلام) داشتیم.

ایشان در ادامه به نامه ابوسلمه خلال خطاب به امام صادق (علیه‌السلام) در زمان منصور دوانیقی اشاره و تصریح کرد: منصور دوانیقی یکی از رذل‌ترین و ناپاک‌ترین حاکمان بنی‌عباس بود که بر امت اسلامی سال‌ها حکومت کرد و ابوسلمه خلال به‌عنوان یک سیاست‌مدار نقش مهمی در به حکومت رسیدن او ایفا کرد اما به مرور زمان بین آن دو اختلاف ایجاد شد و ابوسلمه قصد مقابله با او را کرد.

حکومت امام صادق# بر دلهای مردم

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: در همین شرایط عده‌ای اصحاب امام صادق (علیه‌السلام) به ایشان اعتراض می‌کردند که چرا اقدامی علیه اقدامات ظالمانه منصور دوانیقی انجام نمی‌دهید، مگر ظلم و کشتاری که بر مردم بی‌گناه روا می‌دارند را شما نمی‌بینید؟ امام صادق (علیه‌السلام) می‌دانستند که در این شرایط هرگونه حرکت نظامی علیه منصور دوانیقی با شکست مواجه خواهد شد.

ایشان ابراز کرد: به همین منظور وقتی ابوسلمه خلال به حضرت نامه نوشت و گفت می‌خواهد تمام آن سیاست و طرح‌هایی که برای به حکومت رساندن منصور دوانیقی اجرا کرده را برای به حکومت و خلافت رسیدن امام صادق (علیه‌السلام) نیز به کار ببندد تا دست منصور دوانیقی از حکومت ساقط شود، آن حضرت نامه را آتش زدند و نپذیرفتند.

امام‌جمعه مشهد مقدس با بیان اینکه ابوسلمه خلال نامه دیگری نیز برای عبدالله محض نوشته بود، عنوان کرد: او در این نامه محمد نفس زکیه پسر عبدالله محض را مهدی موعود خوانده بود و حمایت خود را برای قیام علیه منصور دوانیقی اعلام کرد و خواسته بود تا محمد نفس زکیه علیه منصور دوانیقی قیام کند، عبدالله محض خدمت امام صادق (علیه‌السلام) رسید و جریان نامه را گفت.

ایشان افزود: حضرت، عبدالله محض را از این کار پرهیز داد و فرمود ابوسلمه خلال اکنون با منصور دوانیقی به اختلاف خورده است و دوستدار تو نیست، این نامه نیز یک شیطنت است؛ اما عبدالله محض سخن ایشان را نپذیرفت و با پسرش قیام کردند.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به شکست محمد نفس زکیه در همان قیام اول بیان کرد: همان‌طور که حضرت صادق (علیه‌السلام) فرموده بودند قیام آن‌ها شکست خورد و به زندان افتادند و در نهایت سر محمد نفس زکیه در مقابل چشمان پدر بریده شد.

ایشان گفت: در مقابل این قیام، امام صادق (علیه اسلام) چه تدبیری نشان دادند، ایشان به‌جای حرکت انقلابی و نظامی نسبت به حکومت منصور دوانیقی موضع شدید اعتراضی داشتند و نزدیک به چهار هزار دانشمند را پرورش دادند که به‌شدت با حکومت او مخالف بودند؛ درواقع حضرت بر دل‌ها تسلط و حکومت پیدا کرد، درحالی‌که منصور دوانیقی با زور شمشیر حکومت خود را سرپا نگه داشته بود.

عملیات «وعده صادق» برگرفته از سیره امام صادق# بود

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه عملیات وعده صادق برگرفته از این سیره امام صادق (علیه‌السلام) بوده است، خاطر نشان کرد: شما دقت کنید وقتی جریان طوفان الاقصی و غزه شروع شد و مردم بی‌گناه زیر تهاجمات و کشتار نظامی اسرائیل جان می‌دادند، خیلی از افراد به مقام معظم رهبری اعتراض می‌کردند که چرا شما اقدامی نمی‌کنید.

 ایشان تأکید کرد: مقام معظم رهبری در پاسخ می‌فرمودند تا آنجا که مصلحت اقتضا کند ما از هرگونه کمکی کوتاهی نخواهیم کرد اما وقتی حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه رخ داد و یک عده از عزیزان ما را به شهادت رساندند؛ برای تنبیه و انتقام اسرائیل عملیات وعده صادق شکل گرفت که چندین موشک و پهباد به مراکز نظامی آن‌ها شلیک شد.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به اینکه در این عملیات دنیا از نمایش قدرت ایران متحیر و متعجب ماند، اظهار کرد: اگر یکی از این موشک‌ها به زیرساخت‌ها و یا یک خانه اسرائیلی اصابت می‌کرد، تمام دنیا ادعا می‌کردند که ایران تروریست است و این‌ها نیز مردم را زیر آوار کشتند اما سیل موشک‌ها و پهبادهای ایران تنها به مراکز نظامی اسرائیل برخورد کرد؛ همان‌طور که می‌بینید این مجتهد جامع‌الشرایط است که بر اساس روایت و سیره امام صادق (علیه‌السلام) این‌گونه نظام را مدیریت و کشور را اداره می‌کند.

    بیان دیدگاه