رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی؛

رسالت حوزه علمیه، تربیت امام جماعت است

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی، در جلسه شبکه امامان محلات و اعضای قرارگاه مسجد، با بیان اینکه رسالت حوزه علمیه، تربیت امام جماعت است، افزود: رسالت حوزه‌های علمیه این است طلابی تربیت کند که توانایی مدیریت مسجد و محله را داشته باشند و بتوانند به معنای واقعی کلمه امام جماعت باشند.

1.jpg
2024-02-22 11:33:12

به‌گزارش روابط‌عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، حجت‌الاسلام مطهری مقدم رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی، در جلسه شبکه امامان محلات و اعضای قرارگاه مسجد این استان، با اشاره به دو جمله معروف از بیانات امام راحل مبنی بر اینکه «مسجد محلی است که از آن باید امور اداره بشود» و «پیروزی ما برای اداره مسجد است»، گفت: این بیانات را زیاد شنیده‌ایم با شرح و تفسیرهای مختلف! اما سوال اصلی اینجاست که مسجد چه اموری را می‌خواهد اداره کند؟

وی با طرح این سؤال که برای رسیدن مساجد به ظرفیت اداره امور چه باید کرد؟ گفت: جواب این سوالات در بیانات امامین انقلاب در موضوع مسجد وجود دارد و باید گفتمان امامین انقلاب در مسئله مسجد تبدیل به فرهنگ و ساختاری برای اداره مسجد کنیم. 

وی افزود: هر مکتب و ایدئولوژی با توجه به نگاهی که به انسان، هستی و خدا دارد، مدل ساختاری را برای اداره انسان و جامعه تعریف می‌کند و بیانات امامین انقلاب ریشه در مکتب اسلام و مدل اسلام برای اداره جامعه دارد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی گفت: اسلام به عنوان مکتبی الهی باتوجه به نگاه و تعریفی که از هستی و انسان دارد، مدل خاصی برای اداره جامعه ارائه می کند و اساس ساختار و مدل اجرایی اداره جامعه در اسلام مسجد پایه است (اول بیت وضع لناس) و تنها نهادی که برای اداره جامعه توسط شارع مقدس وضع شده مسجد است.

حجت‌الاسلام مطهری مقدم با طرح این سوال که چگونه می‌خواهیم امور را از مسجد اداره کنیم؟ خاطر نشان‌ کرد: اداره امور از طریق مدیریت فکر و ذهن انسان‌ها با مدیریت حب و بغض، صورت می‌گیرد و انسان هر کاری که انجام می‌دهد با توجه به علم و علایق خود انجام می‌دهد.

وی بیان کرد: اولین نیاز ما برای مدیریت مسجد نیروی انسانی است که بتواند با آموزه های مکتب اسلام ذهن و قلب مومنین را مدیریت کند و آن نیروی انسانی امام جماعت مسجد است.

رئیس مرکز سیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی با بیان اینکه رسالت حوزه علمیه، تربیت امام جماعت است، افزود: رسالت حوزه های علمیه این است طلابی تربیت کند که توانایی مدیریت مسجد و محله را داشته باشند و بتوانند به معنای واقعی کلمه امام جماعت باشند.

او ضمن اشاره به جمله و بیان دیگری از امام خمینی، «پیروزی ما برای اداره مسجد است»، گفت: در نظام مقدس جمهوری اسلامی باید تمام ظرفیت ها برای مدیریت مساجد منسجم شود ولی این خواست امام بعد از چهل و پنج سال محقق نشده و برای رسیدن به این بیان راهبردی امام، قرارگاه مساجد استان با ریاست نماینده ولی فقیه در استان و دبیری مرکز رسیدگی به امور مساجد بعنوان بازوی اجرایی ایشان در امر مدیریت مساجد استان تشکیل شده و مأموریت این قرارگاه ایجاد هماهنگی و یکپارچگی نهادها و دستگاه های وظیفه مند در قبال مسجد است.

حجت‌الاسلام مطهری مقدم یکی دیگر از کارهای اساسی و مهم برای اداره مساجد را، تشکیل شبکه ائمه جماعت با محوریت نماینده ولی فقیه در استان دانست و افزود: مأموریت شبکه ائمه جماعات، هم فکری و هم‌افزایی مساجد در محلات با عملیات مشترک و هماهنگ ذیل فرامین امام جامعه و نماینده ایشان در استان است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان خراسان جنوبی، کلام خود را با بیان دیگری از امام خمینی^ که فرمودند: «این مساجد بود که این پیروزی را برای ما درست کرد» به پایان رساند و اشاره داشت: مسجد این ظرفیت را دارد که بتواند انقلابی به عظمت و بزرگی انقلاب اسلامی به وجود بیاورد. مساجد ما توانستند این انقلاب را برای مردم ما به ارمغان بیاورد و جنگ تحمیلی را مدیریت کند. اگر ما بتوانیم زمینه رشد و تعالی مساجد را با این چشم انداز که امام خمینی ترسیم می‌فرمایند فراهم کنیم، گامی اساسی در مسیر رسیدن به تمدن نوین اسلامی برداشته‌ایم که  تحقق این مهم، فقط مسجد است.

مشاهده 2.jpg
2.jpg
مشاهده 3.jpg
3.jpg
مشاهده 4.jpg
4.jpg
مشاهده 5.jpg
5.jpg
مشاهده 6.jpg
6.jpg
مشاهده 7.jpg
7.jpg
    بیان دیدگاه